Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

Nadir görülen Ramsay Hunt Sendromu şimdiye kadar çoğu kişinin bilmediği bir sendromdu. Lakin Amerikalı pop yıldızı Justin Bieber hastalığa yakalandı. Bu hastalığa yakalandıktan sonra semptomlarını kamuoyuna açıkladı. Bundan sonra bu sendrom hakkında okurlarımızdan sorular aldık. Araştırarak bu sendromu yazdık. 

28 yaşında olan şarkıcı Justin Bieber’ın yayınladığı video ile “Ramsay Hunt Sendromu” teşhisi ve şu anda yaşadığı semptomlar hakkında bilgiler verdi: Sadece sol gözünü kısabiliyor, sağ gözü artık görmüyor. Ayrıca sağ burun deliği hareket etmiyor ve ağzının sağ köşesi gülmek için yukarı kalkamıyor. Justin Bieber, yüz parezisi olarak adlandırılan tek taraflı bir yüz felcinden muzdariptir. Buna Ramsay Hunt Sendromu neden olur.

Özel Zona Formu

Adını Amerikalı nörolog Ramsay Hunt’tan (1872-1937) alan Ramsay Hunt sendromu, zoster oticus bağlamında bir nevraljidir. “Zoster” adı zaten burada belirli bir virüsün – varisella zoster virüsü – söz konusu olduğunu göstermektedir. Bu virüs ilk bulaştığında suçiçeğine (varisella) neden olur ve iyileştikten sonra ganglion hücrelerinde uykuda kalır. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde yeniden aktive olabilir, çoğalabilir ve zonaya, yani herpes zoster’e neden olabilir. Herpes zoster’in özel bir formu zoster oticus’tur. Bu durumda virüsler, kafatası bölgesindeki bir sinir düğümü olan ganglion geniculatum’da aktive olur. Yüz sinirine saldırırlar.

Yüz Felci Ve Kulak Semptomları

Yüz felcine ek olarak, kulakta da tipik olarak kulak kepçesi ve dış kulak yolunda içi sıvı dolu kabarcıklardan oluşan ağrılı bir döküntü görülebilir. Diğer olası semptomlar kulak çınlaması, işitme kaybı ve baş dönmesidir.

Antiviral Ve Kortizon İle Kombinasyon Tedavisi

Zamanında tedavi ile prognoz iyidir. Standart tedavi antiviral ilaç asiklovir (i.v.) ve sistemik kortikosteroidler, örneğin prednizolon ile yapılır. Gerekirse ağrı kesiciler de kullanılır.

Ramsay Hunt sendromu her yıl yaklaşık 20.000 kişiden sadece birinde görülür. Erkekler ve kadınlar eşit sıklıkta etkilenir. Zoster virüsünün yeniden aktive olması için olası bir tetikleyici, örneğin önceki bir enfeksiyon nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Örneğin Justin Bieber’ın Şubat ayı sonunda SARS-CoV-2’ye yakalandığı bilinmektedir.

Kulak İçinde Veya Üzerinde Kızarıklık Tipiktir.

Tipik olarak Ramsay Hunt sendromu, zonanın bir parçası olan felçli taraftaki kulağın içinde veya üzerinde veziküler bir döküntü oluşmasına neden olur. Ancak nadir durumlarda döküntü olmayabilir. Buna ek olarak, Ramsay Hunt sendromundan etkilenenler genellikle şiddetli kulak ağrısından muzdariptir.

Diğer Belirtiler: Felç, Ağrı, Kulaklarda Çınlama

Yüz felci nedeniyle Justin Bieber gibi hastalar genellikle artık o taraftaki gözü kapatamaz veya o taraftaki dudağı kontrol edemezler. Bu durum yeme ve içmede zorluklara yol açabilir.

Ayrıca denge duyusu da etkilenebilir ve bu da baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca kulaklarda çınlama veya etkilenen tarafta işitme kaybı bildirilmiştir. Tat alma duyusu da değişebilir. Ağız ve göz kuruluğu da tipiktir. Ramsay Hunt sendromunda bulantı ve kusma da görülebilir.

İlginizi Çekebilir: Crush Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nadir Durumlarda Komplikasyonlar Görülür.

Artık kapatılamıyorsa gözün korunması da önemlidir. Bu nedenle Ramsay Hunt sendromundan muzdarip olanlar, yabancı cisimlerin göze girmesini ve gözün kurumasını önlemek için bir göz bandı takmalıdır. Göz damlaları gözün yeterince nemli kalmasına yardımcı olur. Çoğu vakada, Ramsay Hunt sendromu en geç birkaç hafta sonra azalır.

Erken Tedavi Önemlidir.

Ramsay Hunt Sendromu erken tedavi edilirse, prognoz iyidir: ilaçlar, semptomlar başladıktan sonraki ilk üç gün içinde alınırsa en iyi sonucu verir.

Ağrı kesiciler ve virüslere karşı etkili özel ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda, kısa bir süre için prednizolon gibi yüksek dozlarda kortikosteroidler reçete edilir.

Kısaca Ramsay Hunt Sendromu

  • Akut yüz felci ile ilişkili nadir görülen özel zona formu – zoster oticus.
  • Genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak genikülat ganglionda varisella zoster virüsünün yeniden aktif hale gelmesinden kaynaklanır; virüsler yüz sinirine saldırır.
  • Yüz felcine ek olarak, ağrılı veziküler döküntü ve işitme bozuklukları, baş dönmesi ile olası kulak semptomları görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

0