Bebeğin Cinsiyetini Önceden Belirleme Yöntemi: Shettles Metodu Nedir?

Bebeğin Cinsiyetini Önceden Belirleme Yöntemi: Shettles Metodu Nedir?

Bir okurumuz bebeğin cinsiyetini önceden öğrenebilir miyiz diye bize sordu. Önce şaşırdık sonra araştırdık. Bu alanda bir yöntemin olduğunu öğrenerek hem okurumuz hem de merak eden okurlarımız için yazımızı hazırladık. Shettles yöntemi ile çocuğunuzun cinsiyetini etkileyebilir misiniz? “Doğru zamanda cinsellik” yönteminin işe yarayıp yaramadığını alt tarafta açıklamaya çalıştık.

Amerikalı bilim adamı Landon B. Shettles bu sorunun cevabını bulmuştur. Doğru zamanda cinsel birliktelik ile kız ya da erkek çocuk sahibi olma olasılığını etkileyebileceğinize dair bir teori geliştirdi.

Shettles Yöntemi Nasıl Çalışır?

Şimdi Shettles Yönteminin nasıl çalıştığına ve hangi varsayımlara dayandığına daha yakından bakalım;

Erkek mi Kız mı?

Her şeyden önce, çocuğun cinsiyetinin insanın cinsiyet kromozomlarının bileşimi, yani X veya Y kromozomları tarafından belirlendiğini bilmeniz gerekir. Bir insanın genomunda ikisi cinsiyet kromozomu olmak üzere tam 46 kromozom vardır. Yumurta hücresi burada her zaman bir X kromozomu verir, ancak bir sperm X veya Y kromozomu taşıyabilir. Yani, halk arasında dişi (X) ve erkek spermi (Y) diye bir şey vardır. Yumurta, yumurtalıkta sperm ile birleştiğinde kız mı yoksa erkek mi doğacağına karar verilir. X kromozomuna sahip bir dişi sperm yumurta hücresiyle birleşirse (X), genotip bir kızdır (XX). Öte yandan, bir yumurta hücresi (X) Y kromozomuna sahip bir erkek spermi ile bir araya gelirse, bir erkek çocuk (XY) oluşur.

Shettles Metodu

İlginizi Çekebilir: Neden Hidrojenle Oksijeni Birleştirerek Su Elde Etmiyoruz?

Doğru Zamanda Cinsellik ile Çocuğun Cinsiyetini Etkileniyor mu?

Shettles, bu içgörüden yola çıkarak, çocuğun cinsiyetini nasıl etkileyebileceğine dair bugüne kadar tam olarak çürütülemeyen, son derece heyecan verici bir teori geliştirdi. Shettles’a göre, erkek spermlerinin yumurtlamadan kısa bir süre önce başarılı olma olasılığı, daha hızlı ve daha küçük oldukları için kadın spermlerine göre daha yüksek olmalıdır. Dolayısıyla, yumurtlama dönemine yakın bir zamanda cinsel ilişkiye girdiğinizde erkek çocuk sahibi olma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Kadın spermleri ise daha yavaş ve dirençlidir, bu nedenle daha uzun süre doğurgan kalabilir ve yumurtlamayı bekleyebilirler. Bu nedenle Shettles, yumurtlamadan daha uzakta seks yaparak kız çocuk sahibi olma olasılığının daha yüksek olabileceği hipotezini ortaya atmıştır.

Kız ya da Erkek Çocuk Sahibi Olmak İçin En Uygun Ay Hangisidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, son çalışmalar cinsel ilişkinin yumurtlama ile ilgili zamanlamasının bebeğin cinsiyetini etkilemediğini göstermektedir.

İtalya’da bir doktor, kliniğindeki kadınların sonbaharda ya da ilkbaharda gebe kalmalarına bağlı olarak erkek ya da kız çocuk doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu tespit etti.

Farklı mevsimlerde veya bir mevsimin başlangıcına veya sonuna bağlı olarak cinsiyet oranları arasında küçük farklılıklar olabileceğine dair literatür birikirken, mevsimsel veriler çalışmaların yapıldığı yere göre farklılık göstermektedir.

Bununla birlikte, bu çalışmalar sonuçlarını ölçmede tutarsız olduğu için, insanlar mevsimin bu konuda gerçekten bir etkisi olup olmadığını hala tartışıyorlar. Buna ek olarak, diğer çalışmalar bu etkilerin savaş, terörizm, küresel ısınma ve ülke düzeyinde meydana gelen diğer şeyler gibi stresli olaylar tarafından çarpıtılabileceğini söylüyor.

Hamile kalmak için çok acele etmiyorsanız, yılın belirli bir zamanında denemek için birkaç ay beklemenizde bir sakınca yoktur. Ancak, mümkün olan en kısa sürede bir bebek istiyorsanız, beklemek sadece hamile kalma şansınızı engelleyecektir.

Kız ya da Erkek Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yemeliyim?

Diyet ile kız veya erkek çocuk sahibi olmak arasında net bir bağlantı yoktur.

2018 yılında yapılan bir çalışma incelemesi, konuyla ilgili sonuçları genelleştirmek için yeterli çalışma olmadığını, ancak hafif bir eğilimin fark edildiğini ortaya koymuştur. Bazı çalışmalar, sodyum ve potasyum oranı yüksek diyetlerin erkek çocuk sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Fareler üzerinde yapılan bazı çalışmalarda (insanlar üzerinde değil) doymuş yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük diyetlerin erkek çocuk sahibi olma olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğu ve bunun tersinin de geçerli olduğu bulunmuştur….

Ana sonuç, sağlığınıza veya bebeğinizin sağlığına zarar verebileceğinden bu diyetleri denemeye değmeyeceğidir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/pregnancy/shettles-method#trying-for-a-girl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeğin Cinsiyetini Önceden Belirleme Yöntemi: Shettles Metodu Nedir?

0