Talyum Nedir? Zararları Nelerdir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Talyum Elementi Nedir?

TI sembolüyle ifade edilen metal elementi Talyum, ağır olmasının yanı sıra ilk olarak 1862 yılında keşfedilmiştir. Claude Auguste Lamy ile birlikte çalışmalar gerçekleştiren William Crookes tarafından bulunurken hali hazırda günümüzde birçok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Az rastlanan elementlerden olup görünümü gümüşi beyazdır. Kimyasal özellikleri açısından bir değerlendirme yapılması durumunda alkali metallerle benzerlik göstermektedir. Ayrıca hava içermediği gibi katı görünümlü bir metal olan Talyum, sudan etkilenmemektedir.

Alkol içerisinde alkoolat yapı oluşturularak çözünme işlemi olmaktadır. Yeryüzünün çeşitli noktalarında çinko, demir ya da bakır ile birlikte bulunan talyum ısıtılarak tepkime sokulmaktadır. Sülfürik asit üretimleri sırasında ise glover kulesinde meydana gelen uçucu tozlarda var olmaktadır. Sülfat içerisinde ise çözünmüş haldedir. Çinko yardımıyla tortulaştırılması yapılmaktadır. Sülfattan ayrılmasıyla birlikte saf talyum elde edilebilir. Oldukça zahmetli işlemlerden geçirildiği bilinirken maliyetlerin yüksek olması da zorluk seviyesini göstermektedir.

Önerilen Yazı: Radyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Talyum Elementi Ne İşe Yarar?

Arsenik kadar zehirli yapıya sahip olmasından dolayı kullanımında oldukça dikkat edilmelidir. Bilinen fare zehirlerinin ana maddelerinden bir tanesi olan talyum tuzlarının kullanımı günümüzde birçok ülkede yasaklıdır. Bazı ülkelerde ise yalnızca kısıtlı sayıda satılmasına izin verilmektedir. İki farklı bilim adamının birbirlerinden bağımsız olarak keşfettiği nadir elementlerdendir. Bundan dolayı her ne kadar bazı tartışmalar olsa da iki isminde birlikte zikredilmesi çok daha isabetli olacaktır. Hali hazırda deri enfeksiyonlarında faydalanılırken tıp alanında da kullanımı bulunmaktadır. Röntgen uygulamaları sırasında görüntüleme maddesi olarak talyum kullanılabilmektedir. Kullanımının giderek arttığını söylemek ise yanlış olmayacaktır.

Talyum Elementi Özellikleri

Periyodik tabloda 3A grubunda gösterimi olurken özellikleri açısından kurşuna çokça benzemektedir. Zaten çinko ve bakır dışında çoğu zaman kurşunla birlikte bulunmaktadır. Atom numarası 81 olurken atom ağırlığı ise 204,39’dur. Kimyasal açıdan aktif olurken nemli havada oksit tabakasıyla yüzeyi kaplanmaktadır. Mavimsi gri bir renk aldığı görülebilirken yağ içinde saklanmaktadır. Oda sıcaklığında bıçakla kesilmesi söz konusudur. Kokusu ya da tadı ise yoktur. Kıyaslama yapılması gerekirse nadir olarak doğada bulunması kalaydan daha azdır. Gümüşten ise 10 kat daha fazla bulunduğu da bilinen bir gerçektir. Yaygın mineralleri arasında krukesit, loranit, pirit, silvit, polusit sayılabilir.

Önerilen Yazı: Uranyum Nedir? Ne İşe Yarar?

Talyum Elementi Kullanım Alanları

Oldukça çeşitlilik gösteren kullanım alanlarına sahip olurken işlemlerin zararlı yönleri de bulunmaktadır. Başta kükürt olmak üzere selenyum veya arsenik ile oluşturulan bileşiklerle 150 derecedeki sıcaklıklarda sıvı hal gelen camların yapımında kullanılmaktadır.

Oda sıcaklığında normal cam olarak kullanımı söz konusu olurken aynı zamanda deri enfeksiyonlarının giderilmesinde de talyum elementi önemlidir. Ancak sahip olduğu zehirli yanında dolayı kullanımı kısıtlıdır.

Kırılma indisi oldukça yüksek camların üretiminde de yararlanılırken güneş gözelerinin oluşumunda da etkilidir. Kokusu ve tadı bulunmayan talyum sülfat ise daha ziyade karınca gibi canlıların öldürülmesinde tercih edilmektedir. Talyum bromid-iyodit kristallerinin ise kızılötesi optik malzemelerinin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

2 thoughts on “Talyum Nedir? Zararları Nelerdir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

 • 6 Ekim 2019 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Kullanım alanlarını okurken maddeler halinde yazmak istedim siz de maddeler halinde yazarsanız daha pratik olur , tavsiye ederim

  Yanıtla
  • 7 Ekim 2019 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   Geri besleme için teşekkür ederiz Tuğba Hanım, yazımıza göz atacağız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Talyum Nedir? Zararları Nelerdir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

2