İnsansız Hava Araçlarıyla Duvarın Arkasındaki Cisimlerin 3B Resmini Çıkardılar

Duvarın Arkasındaki Cisimlerin 3B Resmi

İnsansız hava araçları ile ilgili haberleri artık çok sık duymaya başladık. Savunmadan, yangın söndürmeye kadar çeşitli alanlarda kullanılan bu araçlar şimdi çok daha farklı bir amacı da yerine getirmeye başladı. California Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, insansız hava araçlarına yerleştirdikleri bir sistemle Wi-Fi sinyallerini gönderip-alarak duvarların arkasında neler var, neler yok görüp; gördükleri cisimlerin 3 boyutlu şeklini çıkarabilen bir projeyi geliştirdiler.

Projenin başındaki isim olan California Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasamin Mostofi; “Duvarın arkasındaki cisimlerin görüntülenmesi zorlu bir problemdir. Özellikle tuğla duvarlar var ise bu daha zor olmaktadır. Biz ise bu soruna bir çözüm olarak, yaptığımız sistemle sadece Wi-Fi sinyalleriyle duvar arkasındaki cismin 3 boyutlu şeklini alt taraftaki resimden de görülebileceği gibi daha net bir şekilde gösterebiliyoruz.” dedi.

Önerilen Yazı: Drone Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

İnsansız hava araçlarının kullanımı araştırmacılara otonom bir şekilde bir odanın şeklinin çıkarmasını sağlıyor. Bir drone Wi-Fi sinyallerini gönderirken, diğer drone bu sinyalleri alıyor ve böylelikle bulundukları bölgenin resminin yüksek doğrulukta çizebiliyorlar. Üst taraftaki resimde görülen dört tarafı tuğla ile çevrili ve içinde ne olduğu bilinmeyen bir yer için dronelar karşılıklı birbirlerine sinyal gönderip-alarak resmin sağ tarafında gösterildiği gibi şekilleri çizebildiler. Araştırmacılar, acil durum, arkelolojik keşifler, yapısal analizler vb. çeşitli araştırma alanlarında kullanacaklarını belirtiyorlar.

Kaynak: These Drones Were Able To See Through Walls And Make 3D Images Using Wi-Fi / IFLSCIENCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsansız Hava Araçlarıyla Duvarın Arkasındaki Cisimlerin 3B Resmini Çıkardılar

0