Japonlar Düşünceleri Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi!

Bilim kurgu alanında düşünceleri okuma ve onlarla bir şeyler yapma hep ilgi çekici olmuştur. Elbet bir gün bunun yapılacağı düşünülüyordu ama ne zaman olacağı bilinmiyordu. Japonya’da ATR Hesaplamalı Nörobilim ve Kyoto Üniversitesi bilim insanları, düşüncelerimizi görebilen ve onları yorumlayan bir yapay zeka geliştirdiklerini açıkladılar.

Nasıl yaptıkları hakkında da bilgi veren bilim insanları, bu yapay zekanın temelini insan beynini tarama geldiğini belirttiler. Beyin aktivitelerini ölçen ve onları izleyen MRI taramasından beynin içindeki kan akışındaki değişimlerini hesap etmişler. Daha sonra bu hesaplamaları yapay zekalı sinir ağları ile gerçek zamanlı analiz ederek veriler elde edilmiş. Elde edilen bu veriler, şifre çözme işlemi yapan bir diğer yapay zekalı sistem sayesinde görüntü formatına çevrilmiş.

Yapay zeka gördüğü resimleri tanımlayabildi.

Okuyabilirsiniz » Yapay Zeka, Çelikten Daha Güçlü Metalik Cam Tasarladı!

Bilim insanları bu sistemi yapmak için yapay zekalı sinir ağlarını bir insan gibi eğitti. Yani gerçek insanlara bazı görüntüler gösterdiler ve test için orada olan insanlar bu görüntüleri izlerken bir taraftan da beyinlerindeki kan akışı tespit edildi. Hepsi birlikte yapay zekalı sinir ağlarından geçirilerek, yapay zekanın eğitilmesi sağlandı. Sonra yapay zeka bu imgelere göre insanların gördükleri şeyler hakkında düşüncelerini okumaya başladı. İnsana biraz korkutucu gelen bu çalışmanın ilerisinde bizi neler bekleyecek, hep beraber göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japonlar Düşünceleri Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi!

0