Arşimet (Archimedes) Kimdir? Buluşları Nelerdir?

Arşimet Hayatı ve Suyun Kaldırma Kuvveti

Arşimet MÖ 287 yılında Sicilya’da doğmuştur. Bazı kitapları ele aldığımız zamanda babası kesin olarak Astronom Phidias olarak belirlenmektedir. Aynı şekilde soylu bir aileden geldiği bilinmesiyle birlikte varlıklı ve son derecede büyük bir soydan da geldiği yazılarda belirtilmiştir. Babası Siraküza Kralı olan Hiero’nun yakın arkadaşı veya akrabası olarak bilinmekteydi. Aralarında kesin olarak bir bilgi bulunmasa da bu iki aşamalardan mutlaka bir derecelendirmeleri kendi aralarında bağ kurmaktaydı.

12 yaşında İskenderiye gitmek üzere çalışmalarını sürdürdü. Öklit öğrencisi olarak eğitim almaya başlarken arkadaşı olan Samoslu Konun da bilgiler paylaştığı söylenilmektedir. Aldığı eğitimlerden sonra tekrardan Sicilya’ya dönerek burada çeşitli bilim üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştır. İskenderiye de yer aldığı zamanlarda arkadaşları olan Eratosthenes ve Samoslu ile yapmış oldukları yazışmalar eser haline gelerek günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda küre ve silindir hacmini hesaplamak için ortaya bazı formüller vermiştir. Aynı şekilde kendinden yıllar sonra ortaya çıkacak olan integral kavramı, karekök, 3 ve pi sayısı‘nin çok karmaşık yöntemleri geniş olarak ele almış ve bu konular hakkında yaklaşık değerleri bulunuyordu.

 

Arşimet

Önerilen Yazı » Bilgisayar Bilimi Öncüsü: Ada Lovelace Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir Mucit Olarak Tanınıyordu

Arşimet, teorik matematiğin en önemli konu olduğuna inanıyordu. Fakat ülkesinde daha fazla bir mucit olduğuna inanıldı ve bu şekilde kendisinin tanınmasına olan ak tanıdılar. Kral Hierro’nun yapmış olduğu gemiyi dengeden ayırıp denize indirmek için henüz bir sistem bulunmadığı için buraya yönelmelerini doğrulayarak yüksek ağırlıklara sahip olan durumların dengeden düzenli şekilde indirmek için düzenek hazırlamıştır. Bunun sayesinde Mısırlılar için taşınmakta olan Nil suları adil dağıtımı için Arşimet vidası olarak bilinmekte olan aracı geliştirmişlerdir.

Bu süreçlerde de ilk Hidrostatik kanunu ortaya koydu ve bunu kendisi için diğer temel kanunlar haline getirerek bunları Yüzen Cisimler adı altında bir kitap haline getirmiştir. Yaşamış olduğu dönem boyunca Yunanistan, Kartacalılar ve Romalılar arasında sürekli olarak yaşanmakta olan savaşlar yüzünden çalışmaları üzerinde ilerlemeler kat edemiyordu. Halk ise kendisinin savaş alanında ortaya çıkartmış olduğu mucitlerine daha fazla değer vermekteydi. Romalıların Yunanistan’ı işgal altına aldığı dönemlerde halk ile birleşerek ortaya çıkartmış olduğu bilgi ile birlikte ülkede yaşanan kuşatmayı ortadan kaldırmıştır.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Arşimet’in Öldürülmesi

Arşimet, Sirküza şehrinin Romalılar tarafından işgal altına alındığı dönemlerde öldürülmüştür. Burada 3 farklı şekilde öldürülme sahneleri halk arasında yayılmıştır. Birinci seçenek Romalı askerler tarafından Marcellusa götürülmek istediğini fakat bulunduğu denklemlerini çözdükten sonra gittiğini bildirerek askerler tarafından öldürülmesidir. İkinci seçenekte yine aynı şekilde arkasında hızlıca gelen bir askerin kılıcını kendisine çekmesi ve kendisinin problemleri çözmeye devam ederken öldürülmesi. Üçüncü ve son seçenekte Arşimet güneş ve ay etrafında yapmış olduğu denklemlerin araçlarını bir parçanın içerisine saklayarak götürmesi o anda askerlerin torbanın içerisinde altın olduğunu varsayarak kendisini öldürülmesi durumu yaşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşimet (Archimedes) Kimdir? Buluşları Nelerdir?

0