Ada Lovelace Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ada Lovelace, tarih 10 Aralık 1815’i gösterdiğinde İngiltere’nin Londra şehrinde İngiliz şair Lord Byron’un biricik kızı Ada Gordon olarak doğdu. Evlendikten sonra kocasının soyadını almasıyla birlikte adı Ada Lovelace olarak anılmaya başlanmıştır. O zamanlarda yaptığı çalışmalarla bir devrin başlamasını sağlayan ender insanlar arasına girdi.

Ada Lovelace Eserleri Nelerdir?

Ada Lovelace dünya tarihinde bilgisayarın temellerini atan ilk kişilerden biri olarak kabul edilmektedir. Peki 1800’lerde yaşayan bir insan nasıl mı bilgisayarın temellerini attı? Ada Lovelace’ın annesi, Lovelace’in babasında zekayla karışık bir delilik gördüğü için; babası vefat eder etmez Lovelace’i matematik ve bilime ilgi duyacak şekilde yetiştirmeye karar verdi. Ada’nın annesi de matematik ve mantığa oldukça ilgiliydi.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Hayatı, İcatları ve Buluşları Nelerdir?

19.Yüzyılın en iyi matematik ve bilim alanlarında eğitim gören Ada Lovelace’ın hocalarından bazıları;

 • William King
 • Augustus De Morgan
 • William Frend
 • Mary Somerville olmuştur.

Ardından 1830’lu yılların başında Ada Lovelace, Cambridge Üniversitesi profesörü Charles Babbage ile çalışmaya başladı. İkili beraber matematik ve mantık alanında birden fazla dünyaya katkı sağlayan çalışmalar yaptılar. Ayrıca profesör Babbage, Ada Lovelace’a “Sayıların Büyücü Kadını” lakabını takmıştı. Çünkü Ada’nın sayılarla ve matematikle arası o kadar iyiydi ki, adeta bir büyücü gibi onlara hükmediyordu.

Ada Lovelace 1830’lu yılların ortasına doğru William King ile evlenerek bir aile sahibi oldu. İki erkek ve bir kız üç çocuk sahibi olan Ada Lovelace’ı matematik ve bilimden ayırmak için bile bunlar yeterli olmadı. Hem ailesiyle zaman geçirip hem de matematik ve mantık çalışmalarına zaman yetirebilen Ada’ya 1830’ların sonuna doğru “Lovelace Kontesi” unvanı verildi.

Önerilen Yazı » Bilim Adamı: Alper Bozkurt Kimdir?

Ada Lovelace yalnızca kendi dilindeki çalışmaları değil evrensel olarak dünyadaki çalışmaları takip ediyordu. Bir gün İtalyan bir matematikçinin Analitik Makine isimli yazısını kendi ülkesinin diline bir bilim dergisi için çevirmesi gerekirken konu onu o kadar içine çekti ki bu yazıya kendi notlarını ve Babbage’ın formüllerini de ekledi. Yazı inanılmaz bir ilgi gördü ve bu ayrıntılı yazı tarihçiler tarafından dünyadaki ilk “Bilgisayar Programı” olarak kabul edilmiştir. Bu durumda da tabi ki Ada Lovelace dünyanın ilk “Bilgisayar Programcısı” olarak kabul edilmiştir.

Görüyorsunuz, o zamanlar ne bir bilgisayar ne de işletim sistemi var ama kağıtlar üzerinden bile kod yazmayı başaran insanlar var. Ada Lovelace 1852 yılının soğuk kasım ayında kanserden vefat etti. Ancak bilgisayar alanında yaptığı büyük çalışmalar ve müthiş izler bırakmıştır.

 • ABD Savunma Bakanlığı adına oluşturulan yazılım diline Ada ismi verilmiştir.
 • Üniversitelerde ve topluluklarda Ada Lovelace adına verilen ödüller vardır.

O zamanlardan günümüzün bilgisayar teknolojisine yön vermiş Ada Lovelace’ın hayat hikayesini bir kısmıyla bile olsa size anlatmak istedik. Umarım yazımızdan memnun kalmışsınızdır. Ada Lovelace bilgisayar aleminin anası olarak da anılmaktadır ve ilk bilgisayar programcısıyla bu yazımızda sizi tanıştırmak istedik.

2 thoughts on “Ada Lovelace Kimdir? Hayatı ve Eserleri

 • 12 Aralık 2019 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  2.12.14 ler ayni yani e harfi

  Yanıtla
 • 12 Aralık 2019 tarihinde, saat 01:24
  Permalink

  Harleri numaralandirmis

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ada Lovelace Kimdir? Hayatı ve Eserleri

2