Henry Ford Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Henry Ford Kimdir? 

Amerikalı otomobil üreticisi olarak bilinen Henry Ford, 1903 yılında 11 yatırımcı desteğiyle birlikte Ford Motor Company şirketini kurmadan önce yürüyen bant tekniğini geliştirmiştir. 1863 yılının 30 Temmuz günü dünyaya geldiğinde dünyanın en büyük markalarından bir tanesinin kurucusu olacağını kimse tahmin edemezdi. Mühendis olarak görev aldığı yıllarda yakıt motorları üzerine çalışmalar yaparken yatırımcı desteği de aramaya başladı.

Henry Ford Hayatı

Bir çiftçi çocuğu olmasının olumsuz yanlarıyla her zaman karşılaşan Ford, buharlı makine montörü olarak 1882 yılında Michigan’da işe girerek hayatını büyük oranda değiştirdi. İlerleyen yıllarda baş mühendis olmayı başarırken otomobil üretimi konusunda da en iyiler arasındaydı. 1893 yılında tek silindirli benzin motorunu evinin mutfağında üretme başarısı gösterdi. Birkaç yıl sonrasında ise kendi otomobilini yapmayı başarmıştı. Bisiklet tekerlekleri üzerine motor takarak kullanımı başlarken ilerleyen yıllarda ise kendi adını taşıyan şirketiyle ABD’nin her yerine otomobil üretmeyi başardı.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Henry Ford Katkıları

Avrupa başta olmak üzere diğer kıtalara ihraçlar gerçekleştirmeyi başarması da Ford adına önemliydi. Bununla birlikte 999 olarak bilinen yarış arabasıyla dünya rekoru kırmayı da tek başına başardı. İlerleyen yıllarda T modeli ile dünya çapında tanınırken 1906 yılında ise Avrupa’da ilk kez İngiltere’de şube açtı. Bununla birlikte 1927 yılına kadar toplamda 15 milyon otomobil satışı gerçekleştirmesi de kırılması zor rekorlar arasında bulunuyor.

1917 yılında tarım sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir araç üretiminde bulundu. Traktör üretimiyle müşteri yelpazesinin genişlemesi de peşinden geldi. Adeta rakipsiz kalan Henry Ford, ilerleyen yıllarda Belçika, İtalya, Almanya gibi ülkelerde de fabrikalar açarak üretimleri katladı. Bunun neticesinde çalışan işçilerin sayısında önemli bir artış yaşanırken aynı zamanda işçilerle büyük çaplı sorunlarda yaşandı. Ancak toplu iş sözleşmelerinin ortaya çıkmasıyla bu problemler büyük oranda çözüme kavuşturuldu.

Önerilen Yazı » Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

1932 yılında piyasaya tanıtılan Y Modeli Avrupa ülkelerinde büyük rağbet görürken 2.Dünya Savaşı süresince de savaş araçları üretmeye ağırlık verdi. Böylece çok daha hızlı bir şekilde satışların olması, taleplerin artmasıyla kazançların katlanması beraberinde geldi. 1945 yılından sonra ise binek otomobil üretimlerine hız veren Ford Company aynı zamanda barış hedefleyen bir vakıf olan Ford Foundation kuruluşunu gerçekleştirdi. 83 yaşında olduğu sıralarda 7 Nisan 1947 tarihinde Michigan’da var olan evinde beyin sektesinden ölen Henry Ford, özellikle otomobil sektörünün yaratıcılarındandır. Hali hazırda en güçlü markalardan birisi olarak torunları yola devam ederken araçların gelişim düzeyleri de ortaya konan girişimci ruhun etkilerini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Henry Ford Eserleri

Ürettiği çeşitli model araçlarla bilinen Henry Ford, “Beynelmilel Yahudi” isimli bir eser de ortaya koydu. Bununla çok büyük yankılar uyandırdı. Çünkü kitabında şirketini Yahudilerin ele geçireceğini düşünüyordu. Onların parasal alanda güçlü olduğunu ve şirketleri ele geçirdiğini düşünüyordu. Gizli olarak yaptığı çalışmalarda Yahudiler hakkında ağır ithamları vardı. Gerçekten şirketini ele geçirecekler miydi bilinmez ama koyu bir Hristiyan olduğu ve Almanya’da Yahudi katliamında Nazilere destek verdiği de sıkça ortaya atılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henry Ford Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0