Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) Nedir? Nasıl Çalışır?

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) Nedir?

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID), etiketlenmiş bir nesneyi pasif olarak tanımlamak için radyo dalgalarını kullanan bir teknolojidir. Bu teknolojinin kullanım alanı oldukça çeşitlidir. Bir canlıdan tutun bir nesneyi takip etmeye kadar pek çok alanda kullanımı görülür.

Bazı Önemli Yaklaşımlar

• Radyo Frekansı Tanımlama (RFID), bir objenin veya bir canlının izlenmesine olanak tanır. Ayrıca çiplenme sayesinde bu hususta eşleştirilmeye de olanak veren kablosuz bir okumaya sahiptir.

• Bu sistem iki ana bölüme sahiptir. Bunları etiketler ve okuyucular olarak ayırabiliriz. Okuyucu bölümü radyo dalgalarını iletmekten sorumludur. Bu süreçte RFID sinyalleri geri dönerken, etiket kimliğini ve diğer bilgileri aktarmak için radyo dalgalarını kullanır.

• Bu teknoloji, aslında 1970’lerden önce onaylandı ve kullanıma sunuldu. Yine de küresel tedarik zinciri yönetimi ve evcil hayvan mikroçipleme gibi şeylerdeki kullanımları nedeniyle ancak son yıllarda çok daha yaygın hale gelebildi.

RFID Nasıl Tanımlanabilir?

Radyo Frekansı, bir mikroçip, alıcısı yüksek bir anten ve bir tarayıcı ile birlikte kullanılır. Çipin ticari kullanımına ilk örnek 1970’lerden geliyor olmasına rağmen, geçtiğimiz birkaç senede evrensel olarak daha kolay erişilebilir hale geldi. Bilgi okumak ve depolamak için kullanılan teknolojideki gelişmelerle birlikte, satın almak ve uyarlamak günümüzde artık daha uygun fiyata yapılmaktadır.

Radyo Frekansının tanımına gelirsek, üzerinde bilgi depolanan küçük bir elektronik cihaz aracılığıyla çalışır. Bu cihaz genellikle bir mikroçiptir. Ayrıca bu cihazlar ise sıklıkla oldukça küçüktür. Ancak boyutu sizi yanıltmasın, büyük miktarda veri tutabilir. Her zaman elektrik yaymasalar bile bazıları depolanmış bir güç kaynağı veya pil içerebilir. Söz konusu cihazların okunmasını kolaylaştırmak için uygun görülen tarayıcılar, bu mikroçipleri görecek kadar elektrik desteği sunabilir. Konu teknoloji ve yenilik olduğunda kullanım alanları sizin hayalgücünüze bağlıdır.

İlginizi Çekebilir: GPRS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RFID’e dair bazı tartışmalı durumlar

• Teknoloji ve yenilik asla tartışmasız gelmez.

• Bu cihazların işleyiş şekillerinin doğası gereği, mikroçiplerdeki bilgilere erişmesi beklenmeyen birinin erişebileceği düşünülemez.

• Ayrıca, bu frekanslar adına daha yaygın olan barkodlardan daha uzun mesafelerde yol kat edebildiğinden ötürü kişisel bilgilerin üçüncü gruplar tarafından erişilebilir olabileceği korkusu da vardır.

• Mikroçipteki bilgilere erişebilmek için onu görmenize gerek yoktur. Bu fark ile burada barkodlardan ayrılır.

RFID Kullanım Örneği

RFID teknolojisinin diğerlerine nazaran daha yaygın kullanım alanlarından biri, evcil hayvanların veya evcil hayvan çiplerinin mikroçiplenmesidir. Bu mikroçipler, veteriner hekimler tarafından implante edilir ve evcil hayvanın adı, tıbbi kayıtları ve sahiplerinin iletişim bilgileri dahil olmak üzere evcil hayvanla ilgili bilgileri içerir. Eğer sahip olduğunuz bir patili dostunuz kaybolursa veya evden kaçarsa bu teknoloji hızla kullanıma girer.

Eğer ki hayvanınız, bir barınağa düşerse, barınak çalışanı hayvanı mikroçip için tarar. Eğer bu evcil hayvan bir mikroçipe sahipse, barınak çalışanı, evcil hayvanın sahipleri ile iletişime geçebilmek için yalnızca hızlı bir telefon görüşmesi veya internet araması yapacaktır. Evcil hayvanlara takılan çiplerin, ne zaman nerede düşeceği veya kötü niyetli kişilerce çıkarılabilecek tasmalardan çok daha kullanışlı olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde teknolojiye ulaşabilmenin kolaylığı sayesinde, pek çok veteriner hekim ve barınak artık bu mikroçipleri okuyabiliyor. Sahip bilgilerini depolamaya yönelik evrensel tarayıcılar ve ulusal veritabanları da popülaritesini artırarak, mikroçipleme evcil hayvanların, kayıp evcil hayvanları sahipleriyle yeniden bir araya getirmenin başarılı bir yolu olmasını her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Cihazın bir dezavantajı, kayıtların güncel tutulması gerektiğidir. Fakat akılda tutulmalıdır ki bu işlem yalnızca mikroçipi uygulayacak kişi kadar güvenilirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) Nedir? Nasıl Çalışır?

0