İnsanı Dondurarak İleri Zamanda Yeniden Diriltme Projesi: Cryonics Projesi Nedir?

Cryonics Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?

İnsanoğlu yaşadığı süre boyunca her zaman bir şeyleri merak etmiş ve teknolojinin ilerlemesine katkı sağlamıştır. Bağlı olduğu dünyadan ve yaşamdan kopmak istemeyen insanlar, bu alanda çeşitli çalışmalar yapmıştır. Cryonics projesi ise bu çalışmalar arasında en çok ses getireni olmuştur. Bu projenin asıl amacı, insan bedenini dondurup teknolojinin daha geliştiği zamanlarda çözdürülmesidir. Çözdürülen bedenin yaşamaya devam edeceği düşünülmüştür. Günümüzde bu proje bazında dondurulup hayatına devam etmeyi bekleyen yaklaşık 300 kişi bulunmaktadır. Bunun dışında 200 kişiden fazla insan ise öldükten sonra dondurulma üzerine anlaşma yapmıştır.

 

İnsan Dondurma Fikrinin Temeli

Bu fikri ortaya atan kişi Amerikalı yazar, mucit, filozof, bilim insanı ve diplomat olan Benjamin Franklin‘dir. Franklin, 18. yüzyılda tıp araştırmaları ile bilinen Jacques Dubourg’a bir mektup yazar ve fikrini ona anlatır. Fakat o dönemde bu fikir çok ilgi yaratmaz. Bu mektuptan 200 sene sonra ünlü fizikçi Robert Ettinger fikirden etkilenerek araştırmalar yapar. Fakat Ettinger bunun ancak ölüm esnasında gerçekleşebileceğini öngörür. Daha sonra bu fikir yayılarak ciddi bir şekilde araştırılmaya başlanır, bu olay üzerine Crynonics Enstitüsü kurulur.

İlginizi Çekebilir: Dondurulan 10 Embriyodan 1’i Hayata Yeniden Döndü!

İnsan Dondurma İşlemi

Dondurulmak için koyulan ilk koşul ölüm olsa da bu yöntem farklı şekillerde de yapılmıştır. Dondurma işleminde damarda bulunan bütün kan çekilerek yerine buz önleyici kimyasal maddeler enjekte edilir daha sonra kesikler dikilir ve beden bir örtü altına koyularak soğutma ünitesine götürülür. Soğutma ünitesine giren bedenin sıcaklığı yaklaşık 6 gün içerisinde -200’e kadar soğur. Soğutma işleminden sonra beden üniteden ayrılır ve içi nitrojen dolu silindire sokulur. Böylelikle dondurma işlemi tamamlanmış olur.

 

Dondurulan İlk İnsan Kimdir?

Dondurma işlemi ilk olarak 12 ocak 1967 senesinde yapılmıştır. Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak çalışan James Bedford, bu işlemin gerçekleştiği ilk kişidir. Bununla beraber ilerleyen senelerde sekiz kişi daha dondurulmuştur. Ancak bu olaydan yaklaşık 10 sene sonra dondurulan dokuz kişinin vücutlarının çürüdüğü gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise enstitüde meydana gelen soğutma arızası olarak belirlenmişti. Oldukça tepki alan bu olay, Cryonics projesini bir süre rafa kaldırdı. Fakat yıllar sonra tekrar gündeme gelen dondurma teknolojisi, gelişerek uygulanmaya devam etmeye başladı. Gelişen yeni uygulamalar ile insan vücudunun zarar görmemesi için eşitli kimyasallar da kullanılmaya başlandı.

Dondurulan Köpek

Cryonics projesi aslında bir kurbağadan esinlenilmiştir. Kış uykusuna yatan kurbağalar kendilerini dondurarak bir taşa çevirir ve kış boyunca hareket etmezler. Amerikalı bilim insanları kurbağanın bu sürecinden etkilenerek bu deneyi bir köpeğe uygulamaya karar verir. 1992 senesinde yaklaşık 4 yaşlarında olan köpek Miles’i dondurmak için işlemler başlatılır. İlk olarak Miles’ın damarlarındaki kan çekildi daha sonra dondurularak öldürüldü. Yaklaşık yetmiş dakika kadar donmuş şekilde kalan köpek, daha sonra hayata döndürüldü. Bu işlem tamamlandığında köpek sanki hiç dondurulmamış gibi yaşamına devam etti. Bu deney bilim camiasına adeta bir bomba gibi düştü. Crynonics projesi için yapılmış en destekleyici olay bu deney oldu.

 

Dondurulma İşlemin Maliyeti Ne Kadar?

Dünyada dondurma işleminin yapıldığı altı adet enstitü bulunur. Bunlardan en meşhur olanı elbette ki Cryonics Ensitüsü’dür. Bu enstitüde dondurma işlemi yaklaşık olarak 28.000 dolardır. Bu işlemi en yüksek fiyata yapan enstitü ise Alcor’dur. Burada dondurma işlemi yaklaşık olarak 200.000 dolar olarak yapılır. Dondurma işlemleri sadece tüm beden değil, vücutta bulunan bölgelere özel olarak da yaptırılmaktadır. Örneğin sadece kafatasını ya da beynini dondurmak isteyen insanlar da vardır. Bu tür durumlarda fiyatlar da değişir. Beyin ya da kafatası dondurulmasının istenmesinin nedeni ise ileride teknolojinin ilerleyeceği yöndeki düşüncelerdir. Böylelikle ilerleyen teknoloji ile beraber beyin hücrelerinden bir beden yapılıp kişi o bedenden hayatına devam edecektir. Bu yalnızca bir varsayımdır. Bilim insanlarının dondurma işlemleri hakkında araştırmaları her geçen gün daha da artmaktadır.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2021/06/26/style/cryonics-freezing-bodies.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanı Dondurarak İleri Zamanda Yeniden Diriltme Projesi: Cryonics Projesi Nedir?

0