Dalton Atom Modeli Nedir? Özellikleri, Eksiklikleri Nelerdir?

Dalton Atom Modeli Nedir?

Atom özelindeki çalışmalar Aristo kadar çok eski zamanlara dayansa da çeşitli teoriyle John Dalton öne çıkmaktadır. Atom teorisi özelinde çalışmalarından ötürü 1803 yılına gelindiğinde atmosfer ve gazların özellikleri üzerine çalışmalar netlik kazandı. Parçacıkları neler olduğu ve ağırlıkları hakkında bilgi sahibi olunmasını da Dalton sağladı. Peki, o yıllarda parçacıklar olarak bilinen atomlar hakkında bilgilere Dalton nasıl erişti.

Özellikle atmosfer özelinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiren John Dalton, oksijen ile karbondioksiti birleştirmeyi başardı. Buna ilave olarak altı bilinen elementle ilgili bağıl atom ağırlıklarına dair de tablo yayınladı. Başta Hidrojen olmak üzere Oksijen, Karbon, Azot, Fosfor, Sülfür gibi gaz elementlerinin sahip oldukları ağırlıkların su, amonyak ve karbondioksit bileşiklerinden anlaşılabileceğini ortaya koydu. Not defterinde var olan sembollerin anlaşılması, kullandığı kısaltmaların ise bu elementleri temsil eder hale gelmesini sağladı.

Önerilen Yazı » Albert Einstein Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Dalton Atom Özellikleri

John Dalton tarafından ortaya konulan atom teorisine göre bir elementin sahip olduğu göreceli ağırlıkları diğerlerinden farklıdır. Dalton Atom Teorisi Çıkarımları;

• Bütün elementler ise atom olarak da tarif edilen küçük parçacıklardan oluşur.

• Bölünmesi söz konusu olmayan atomlar aynı element içinde bulunsa da ağırlık ve boyutlarıyla birlikte özelliklerine göre de aynıdır.

• Farklı elementlerin içerisindeki atomlar ise birbirinden farklı durumdadır.

• Atomların daha küçük hale getirilmesi söz konusu değildir.

• Gerçekleştirilecek kimyasal reaksiyonlar sonucunda ise atomların farklı şekillerden yeniden düzenlemeleri mümkündür. Kombinasyon ya da ayrım durumları da yapılabilir.

• Atomlar tam sayılarla birleştirilir olup daha fazla farklı elementin atomlarının kimyasal bileşik oluşturma amacıyla bir araya getirilmesi ihtimal dahilindedir.

Dalton Atom Modeli Ne İşe Yarar?

İlk kez atom parçacıkları hakkında ağırlık ve bileşik durumlarına ilişkin net bilgiler bu teoriyle ortaya çıkarıldı. “Yeni Kimyasal Felsefe Sistemi” özelinde atom ağırlıkları ve buna bağlı öğe listesi yayınlayan Dalton, 1826 yılında Kraliyet Madalyası almaya hak kazanır. Bu teorinin ortaya çıkmasının ardından kimyagerler tarafından tüm süreçlerde atom ağırlığı veya atom kütlesi tabiri kullanılmaya başlandı. Atomlar üzerine yapılan çalışmaların ilk nüveleri olmasına rağmen birçok bilimsel başarı da bu atom teorisi modeliyle geldi. 1886 yılında Alman Eugen Goldstein tarafından atomlarda pozitif yüklü parçacıkların keşfi ve sonrasında ise İngiliz Thomson tarafından elektron bulunması ise bu teori öncülüğündeki olaylardan en önemlileridir.

Dalton Atom Eksiklikleri Nelerdir?

Her ne kadar bilimsel çerçevede çok büyük öneme sahip olsa da bazı yanlışlıklar ve eksikliklerin bulunduğu zamanla anlaşıldı. Oksijen atom ağırlığının 7 olarak belirtilmesi teorinin yanlışlarından kabul edilirken atom özelliklerinin yeni araştırmalarda değiştiği de söylenebilir. Dalton tarafından ortaya konulan modelde elementin izotopları kavramı hiçbir şekilde geçmez. Benzer özelliklere sahip elementlerin farklı atom çeşitlerinin olmaması ve atomların yok edilmeyecek bir yapıda bulunması da eksikliklerden bazılarıdır. Her ne kadar Dalton tarafından ortaya konulan Atom teorisi özelinde atomların en küçük parça olarak yok edilmesi mümkün gözükmese de gelişen dünya düzeninde nükleer reaksiyonlarla atomlar yok edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dalton Atom Modeli Nedir? Özellikleri, Eksiklikleri Nelerdir?

0