Murphy Kanunları Nelerdir?

Murphy Kanunları

Murphy Kanunları, genelde insanların hayatlarındaki tuhaf ve beklenmedik olayları, kazaları ve hata yapma ihtimalini gösteren, eğlenceli bir dizi kuraldır. İlk kez 1949 yılında Edward A. Murphy Jr. adlı bir fizikçi tarafından ortaya atılmıştır. Terslikler üzerine kurulu bir sistem olmasının yanı sıra, aynı zamanda çeşitli konu başlıklarında sıralanabilecek olan Murphy Kanunları, Panama doğumlu olan ABD’li mühendis Edward Murphy tarafından ortaya konulmuştur. II. Dünya Savaşı ile birlikte görev alan askerin Pasifik Cephesi sonrasında çalışmaları 1949 yılında tasarlanmış ve kanunların tamamı proje müteahhidi tarafından kayıt altına alınmıştır.

Başarılı bir mühendis olan Murphy tarafından proje boyunca dile getirilen önemli cümlelerin oluşturduğu kanunlarla proje güvenliği sağlanırken aynı zamanda kanunların denenmesi gerektiği de belirtilmektedir. İlk olarak bir teknisyenin tesisatın yanlış hareket etmesiyle fark etmesiyle başlayan süreçte Murphy Kanunları hali hazırda oldukça geniş kapsamlıdır.

Önerilen Yazı: Aralarında 3,8 Km Var! Lakin Zaman Farkı 20 Saat Olan Bir Yer: Diomede Adaları

Özellikle roket üreticileri tarafından reklamlarda bu cümlelerin kullanılması da çok daha popüler hale gelmesini beraberinde getirdi. Roket projelerinin geliştirilmesinde görev alan bir mühendisin söylediği sözlerin kanun olarak kabul edilmesi ve denemelerde kullanılması da önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca magazin makalelerinde basılmaya başlanan kanunların günümüzde Murphy Kanunları olarak adlandırılması da çok kısa bir zaman öncesinde olmuştur.

Murphy Kanunları Nasıl Çıktı?

Çeşitli deneyler üzerine çalışmalar yapan mühendis Murphy, insan vücudunun maksimum ne kadarlık bir ivme karşısında dayanıklı olduğu üzerinde de farklı işlemler yapmıştır. 16 adet ivme ölçer cihazın kullanıldığı deneyinde cihazların personel hatasından dolayı yanlış bağlanması sonucunda ortaya Murphy Kanunları çıkmıştır. 1990 yılında mühendisin vefat etmesinden sonrada kanunlara yeni eklemeler yapılmaya devam etmiştir. Bilhassa mühendisler tarafından çokça kullanılan bu kuralların bütünü aynı zamanda Merriam Webster sözlüğüne de 1958 yılında girerek kalıcı olmuştur. Halen kullanımı söz konusudur.

Murphy Kanunları

Tamamen durumların terslikleriyle ilgili olan ve paradokslarda içeren Murphy Kanunları, çözüm yollarıyla gelen problemleri ortaya koymaktadır. Bununla birlikte kötülük, terslik ve olumsuzluk durumlarına bakışlarda dile getirilmektedir. Temel açıdan tüm maddelerin aynı yöne çıktığı görülürken zamanla bazılarının sonradan eklendiği de bilinmektedir.

• Bir şeylerin kötü gitmesi halinde en fazla zararlı olacak hususlar ilk önce gerçekleşir.

• Herhangi bir şeyde tüm unsurların iyi gitmesi halinde mutlaka bir şeyler atlanmıştır.

• Her çözümle birlikte yeni problemler ortaya çıkacaktır.

• Yarınlar bugünden çok daha kötü olacaktır.

• Herhangi bir şeyin kendiliğine bırakılmasıyla çok daha kötüye doğru gitmesi kaçınılmazdır.

• İyiliklerle birlikte iyiliklerin sonucunda gelen cezalar vardır.

• Gece saatlerinde ya da tatil günlerinde dişleriniz ağrıyacaktır.

• Bir işin çok istenmesi ve isteğe bağlı olarak planlı bir çalışma yapılması halinde işin tamamı hep aksi yönde gidecektir.

• Herhangi bir çalışma sonrasındaki deneyde başarısız olunmasıyla tüm kanıtların yok edilmesi gerekir.

• Bir konuşmanın dinlenmesi yanlış yapılınca ortaya çıkar.

• Bir şeyin tek seferde yapılması zamanla ters orantılıdır. Ancak zamanda çok bir şey yoktur.

• Bir durumun ya da unsurun çok istenmesiyle olabilme ihtimali arasında ters orantı vardır. Çünkü tabiat ana her zaman hatalı olanların yanındadır.

• Her zaman gidilecek yolda rüzgâra karşı bir hamle yapılmalıdır.

• Bir şeyin yere düşmesiyle gideceği tek yer, alınması en zor yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Murphy Kanunları Nelerdir?

0