Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler sonrasında artık insanların birbirleriyle iletişim kurmaları oldukça kolay bir hale gelmiştir. Özellikle internetin icadı ve sonrasında internete erişimin oldukça kolay bir hale gelmesinden sonra dünyanın bambaşka bir yerindeki bir insanla saniyeler içerisinde iletişim kurmak sadece birkaç tuşa basmakla mümkün olabilmektedir. İletişim teknolojilerinde yaşanan bu devrimsel gelişmenin elbette ki insanların hayatlarında ciddi etkiler ortaya koyduğu görülmektedir. Bunlardan biri de internetin gücünü kullanarak insanlara ulaşmaktır.

İnternet ile birlikte internet erişimi olan herhangi bir cihaz üzerinden insanlara hitap edebilmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. Hatta bunun bir neticesi olarak yıllardır basılı yayın yapan pek çok gazetenin internetin gücüne dayanamadığı ve basın yayın hizmetlerini sadece internet mecrasında devam ettirdikleri görülmektedir.

İnternetin gücü tabi ki sadece basın yayın organları tarafından değil; artık herkes tarafından kullanılmaktadır. Yeni iş modellerinden biri de internet üzerinden pazarlama ve satış yapmaktır. Alışveriş usulüne getirdiği pek çok kolaylık nedeniyle de her geçen gün ticaret dünyasında interneti kullanarak alım-satım yapmanın sektördeki toplam payında artış görülmektedir.

Dolayısıyla internet sitesi kurmak ve yönetmek her geçen gün daha fazla ilgi çekmektedir. Günümüzde artık bütün işletmelerin bir internet sitesi olması adeta bir zorunluluktur. İşletmelerin yanı sıra geniş kitlelere hitap etmek isteyen kişilerin de kendileri için internet siteleri kurmadan ve sosyal medyayı kullanmadan bunu yapmaları neredeyse imkansızdır.

Bir internet sitesi kurmak için bilinmesi gereken temel kavramlardan biri o sitenin alan adının ne olduğudur. Alan adı doğru olarak belirlenmeyen bir sitenin hedefine ulaşması çok zor olacaktır. Bu yazımızda alan adı (domain name) hakkında bilgi vererek kısaca iyi bir alan adının nasıl olması gerektiğinden bahsedilecektir.

Alan adı nasıl alınır?

İnternet sitesi kurmak için ilk adım sitenizin amacına uygun bir alan adı belirleyerek bu alan adı üzerinden yayın yapmak amacıyla bu alan adını almaktır. Zira, internet dünyasında var olmak için burada size özel bir yerinizin bulunması şarttır. İşte, internette sizin sitenize özel ayrılmış olan yere alan adı, teknik tabiriyle domain denilmektedir.

Basit bir kavram gibi görünse de alan adını doğru bir şekilde belirlemek internet sitenizin başarısı için oldukça önemli bir adımdır.

İnternet sitesini kurmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken işlem yayın yapmak istedikleri alan adının boş olup olmadığını kontrol etmektir. Zira almak istediğiniz alan adını başka bir kişi satın almışsa aynı alan adını alarak yayın yapmanız mümkün olmayacaktır.

İnternet sitenize almayı düşündüğünüz alan adının uygunluk durumunu hosting sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

Yaptığınız kontrol sonucunda aradığınız alan adı müsaitse bu alan adını satın alarak sitenizi kurabilirsiniz.

Alan adı uzantısı çeşitleri

Bilindiği üzere alan adları farklı uzantılar üzerinden yayın yapmaktadır. Bu uzantıların belli özel kurumlara tahsis edilmiş olanları dışında bütün uzantılarla internet sitesi kurmak mümkündür. Ancak bilindiği üzere en çok kullanılan ve en çok bilinen alan adı uzantısı .com alan adı uzantısıdır.

İnternet sitelerinin kurulmaya başladığı ilk zamanda kurulan ilk internet sitesinin alan adı uzantısı .com alan adı uzantısıydı.

Alan adı uzantıları belli İngilizce kelimelerin kısaltması ile belirlenmektedir ve sitelerin kuruluş amaçlarını yansıtmaktadır. Alan adı uzantıları ve anlamları ise şu şekildedir:

.com: İngilizce commerce (ticaret) kelimesinin kısaltması olarak ilk zamanlarda ticari siteler için kullanılmasına rağmen zaman içerisinde internet sitelerinin uzantı olarak en çok tercih ettikleri uzantı olmuştur.

.org: İngilizce organization (organizasyon) kelimesinin kısaltması olan bu alan adı uzantısı daha çok kuruluşların kullandığı bir uzantıdır. Ancak bu alan adı elbette ki sadece kuruluşlar tarafından kullanılmamaktadır.

.net: İngilizce network (ağ) kelimesinin kısaltmasıdır. Teknolojik amaçlı sitelerde daha yaygın olsa da yine de isteyen herkesin kullanabileceği bir alan adıdır.

.biz: İngilizce business (iş) kelimesini kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere daha çok iş siteleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu alan adı uzantısı da yine dileyen herkesin kullanabileceği bir alan adı uzantısıdır.

.info: İngilizce information (bilgi) kelimesinin kısaltmasıdır. Bu alan adı uzantısı da dileyen herkesin kullanabileceği bir alan adı uzantısıdır.

.edu: İngilizce education (eğitim) kelimesinin kısaltmasıdır. Bu alan adı uzantısı sadece eğitim kurumları tarafından kullanılabilmektedir.

.gov: İngilizce government (hükümet) kelimesinin kısaltmasıdır. Tıpkı .edu alan adı uzantısı da kısıtlı kullanıma sahiptir. .gov alan adı uzantısını adından da anlaşılacağı üzere devlet kurumları kullanabilmektedir.

Doğru alan adı seçmek için nelere dikkat edilmelidir?

İnternet sitesini kurarken alan adını doğru bir şekilde belirlemek için öncelikle kuracağınız internet sitesinin amacına uygun bir alan adı belirlediğinizden emin olmalısınız. Alan adı isimlerinin özellikle sitenizin arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemli olduğu da göz önünde bulundurulduğunda şu noktalara dikkat edilmesi faydalı olacaktır:

• Sitenizin alan adını belirlemeden önce içerisinde yer almak istediğiniz sektörde internet üzerinden arama yapan kişilerin hangi anahtar kelimeler üzerinden arama yaptığını belirlemeye çalışın ve bu kelimelerin alan adınızda geçmesine özen gösterin.

• Alan adınızın mümkün olduğunca kısa ve sitenin amacını doğru bir şekilde yansıtan bir alan adı olmasına gayret gösterin.

• Eğer ticari bir işletme için site kurulacaksa alan adınızın .com.tr uzantılı olması firmanıza güvenilirlik açısından daha sağlıklı bir imaj sağlayacaktır.

• Alan adı seçimi yaparken mümkün mertebe .com, .org veya .net alan adı uzantılarının dışında farklı alan adı uzantılarını denemeyin. Zira insanların akıllarından en çok bilinen bu uzantılar ile kalır ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alan Adı Nedir? Nasıl Alınır?

0