2016 Yılının Başarısız Teknolojik Gelişmeleri

2016 Yılının En Başarısız Teknolojik Gelişmeleri

2016 yılını geride bırakırken, her zaman başarılı teknolojileri sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise tam tersini yaparak ABD’nin iyi üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından açıklanan yılın en başarısız teknolojik gelişmelerini yazacağız. 2016 yılında neler olmuş bir bakalım;

Samsung Galaxy Note 7 Bombadan Daha Etkili!

Yakın zamanda haberlerini gördüğümüz ve Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un büyük değer kaybetmesine neden olan hadise. Öyle ki oyunlarda bile ne yazık ki firma alay konusu oldu. Galaxy Note 7 serisi telefonlarındaki bataryalar aşırı derecede ısınıp, patlıyordu. Firma telefonlarını durdurup, 2,5 milyon telefonunu geri çağırmak zorunda kaldı.

samsung-patlayan-telefon

Volkswagen’in Hilesi 14,7 Milyar Dolara Maloldu

Alman otomobil üreticisi ve ülkemizin insanının sevdiği Volkswagen markası, hile amaçlı yaptığı yazılımı Amerikan Çevre Koruma Ajansı tespit edince, Volkswagen çok büyük bir skandala neden oldu. Bu hilesi ona 14,7 milyar dolara sebep oldu. Ayrıca 8,5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Yaptığı hileye göre yazılımın yüklü olduğu dizel araçları çevreyi daha az kirletiyor gibi göstermiş. Amerikan egzoz emisyon ölçüm sistemlerini yanıltmak için geliştirdiği yazılım şirkete pahalıya mal oldu.

Beyninizi Geliştiriyoruz Diye Reklam Yapan Lumosity, Yalanmış!

Silikon Vadisi’nde bulunan Lumos Labs firması, büyük reklamlarla “okulda başarı” ve “bunamaya çözüm” iddialarıyla piyasaya sürdüğü online zeka oyunları ve hafıza testleri, meğerse hiçbir işe yaramıyormuş.

Piyasadaki zeka oyunlarını denetleyen uzmanlar, “Lumosity” adlı oyunun beyni geliştirmeye yönelik hiçbir etkisi olmadığını ortaya çıkardı. Federal Ticaret Komisyonu, reklamlarıyla yaşlılığa bağlı bilişsel zayıflama yaşayan kişilerin duygularını sömürdüğüne hükmettiği şirkete 2 milyon dolar para cezası verdi.

beyin-gelistirme-yalani

Facebook’ta Yayılan Yalan Haberler

Dünya çapında 1,7 milyar kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu Facebook’un içerik akışında hızla yayılan yalan haberler, şirketi zora soktu. Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, söz konusu yalan haberlerle ilgili, “Facebook, yalan olduğu kanıtlanmış haberleri hızlı bir şekilde silme veya düzeltme konusunda sorumlu tutulmalı.” ifadelerini kullandı.

Üst yönetici Mark Zuckerberg ise Facebook’un bir basın kuruluşu olmadığını ve kullanıcıların paylaşımlarının devlet başkanlığı seçimi gibi önemli olayları etkilediği fikrinin son derece gülünç olduğunu belirterek şirketini savundu.

Alt tarafta [2] sekmesine tıklayarak, 2016’da teknolojik başarısızlıklar listesinin ikinci bölümüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016 Yılının Başarısız Teknolojik Gelişmeleri

0