Başarısız Teknolojik Gelişmeler

Başarısız Teknolojik Gelişmeleri

Her zaman başarılı teknolojileri sizlerle paylaştık. Bunu biraz da değiştirelim istedik ve bu yazımızda sizlere tam tersini yaparak ABD’nin en iyi üniversitelerinden birisi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından açıklanan başarısız teknolojik gelişmelerini liste halinde hazırladık.

Samsung Galaxy Note 7 Bombadan Daha Etkili!

Yakın zamanda haberlerini gördüğümüz ve Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un büyük değer kaybetmesine neden olan hadise. Öyle ki oyunlarda bile ne yazık ki firma alay konusu oldu. Galaxy Note 7 serisi telefonlarındaki bataryalar aşırı derecede ısınıp, patlıyordu. Firma telefonlarını durdurup, 2,5 milyon telefonunu geri çağırmak zorunda kaldı.

samsung-patlayan-telefon

Volkswagen’in Hilesi 14,7 Milyar Dolara Maloldu

Alman otomobil üreticisi ve ülkemizin insanının sevdiği Volkswagen markası, hile amaçlı yaptığı yazılımı Amerikan Çevre Koruma Ajansı tespit edince, Volkswagen çok büyük bir skandala neden oldu. Bu hilesi ona 14,7 milyar dolara sebep oldu. Ayrıca 8,5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Yaptığı hileye göre yazılımın yüklü olduğu dizel araçları çevreyi daha az kirletiyor gibi göstermiş. Amerikan egzoz emisyon ölçüm sistemlerini yanıltmak için geliştirdiği yazılım şirkete pahalıya mal oldu.

Beyninizi Geliştiriyoruz Diye Reklam Yapan Lumosity, Yalanmış!

Silikon Vadisi’nde bulunan Lumos Labs firması, büyük reklamlarla “okulda başarı” ve “bunamaya çözüm” iddialarıyla piyasaya sürdüğü online zeka oyunları ve hafıza testleri, meğerse hiçbir işe yaramıyormuş.

Piyasadaki zeka oyunlarını denetleyen uzmanlar, “Lumosity” adlı oyunun beyni geliştirmeye yönelik hiçbir etkisi olmadığını ortaya çıkardı. Federal Ticaret Komisyonu, reklamlarıyla yaşlılığa bağlı bilişsel zayıflama yaşayan kişilerin duygularını sömürdüğüne hükmettiği şirkete 2 milyon dolar para cezası verdi.

beyin-gelistirme-yalani

Önerilen Yazı: Nanoteknoloji Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları

Facebook’ta Yayılan Yalan Haberler

Dünya çapında 1,7 milyar kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu Facebook’un içerik akışında hızla yayılan yalan haberler, şirketi zora soktu. Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, söz konusu yalan haberlerle ilgili, “Facebook, yalan olduğu kanıtlanmış haberleri hızlı bir şekilde silme veya düzeltme konusunda sorumlu tutulmalı.” ifadelerini kullandı.

Üst yönetici Mark Zuckerberg ise Facebook’un bir basın kuruluşu olmadığını ve kullanıcıların paylaşımlarının devlet başkanlığı seçimi gibi önemli olayları etkilediği fikrinin son derece gülünç olduğunu belirterek şirketini savundu.

Akıllı Saatleri Kullanan Yok!

Merkezi ABD’de bulunan market araştırmaları şirketi International Data Corporation, teknoloji şirketi Apple’ın akıllı saati Apple Watch’ın satışının beklenenin çok altında olduğunu açıkladı. Akıllı saat piyasasında hüsrana uğrayan tek marka Apple değildi. Motorola, Moto 360 akıllı saatlerinin dağıtımını talep olmadığı için askıya alırken Pebble da akıllı saatlerinin üretimini, tanıtımını ve satışını durdurdu.

Microsoft’un Yapay Zeka Robotu Tay Argo Kelime Öğrendi

Microsoft, insanlarla ilişki kurmak üzere tasarlanan ve “Tay” adı verilen yapay zeka projesini mart ayında kamuoyuna tanıttı. Şirket, genç bir kadından esinlenilerek tasarlanan Tay robotuna insanlarla iletişim kurması için Twitter’da hesap açtı. Ancak işler şirketin istediği gibi gitmedi. 18-24 yaşlarındaki gençlerle sohbet etmesi ve onlardan yeni bilgiler edinmesi planlanan robotun insanlardan tek öğrendiği argo kelimeler oldu.

Microsoft, hesabında insanlardan öğrendiği argo kelimeler, cinsiyetçi söylemler ve ahlak dışı konularda paylaşımlar yapan Tay’a müdahale etti. Robotun Twitter hesabı 24 saat sonra kapatıldı. Microsoft Research Başkanı Peter Lee, yaşadıkları düş kırıklığını “Tay’ın attığı aşağılayıcı ve kırıcı tweetlerden dolayı özür dileriz, Tay şu anda çevrimdışı.” ifadeleriyle dile getirdi.

akilli-saatler-ise-yaramadi

Önerilen Yazı: Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı: 41.4 Tesla!

Işık Saçan Bitki Yapacağız Dediler…

ABD menşeli kar amacı gütmeyen bağış şirketi Kickstarter, başlattığı “ışık saçan bitki” projesi kısa sürede 500 bin dolar bağış topladı. Ancak projenin hayata geçirilmesi neredeyse imkansızdı ve kısa sürede “tutulmamış sözlerin” bir simgesi haline geldi.

Kök Hücre Klinikleri

Geçen yıl tıp alanında yaşanan bir diğer hayal kırıklığı da ABD’de yaygınlaşan kök hücre klinikleriydi. ABD’de faaliyet gösteren 351 klinik, insanlara spor yaralanmalarından alzaymıra kadar birçok hastalığı kök hücreyle tedavi etmeyi vadediyor. Ancak bu kliniklerin kar amaçlı insan deneyleri yaptığını dile getiren uzmanlar, hastalara FDA tarafından onaylanmayan hiçbir kliniğe gitmeme çağrısında bulunuyor.

kok-hucre-yalani

1 Milyon Dolarlık Genetik Tedavi

İlk genetik tedavi ilacı olarak Avrupa’da kabul gören ve 1 milyon dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkan “Glybera” dünyanın en pahalı ilacı oldu. Ancak ilaç, hem fiyatı hem de etkisi hakkındaki endişeler nedeniyle alıcı bulamadı. DNA ikamesi alanında bir devrim olması beklenen ilaç, büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Kaynak: MIT Technology Review

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarısız Teknolojik Gelişmeler

0