Leonardo Da Vinci Kimdir? Hayatı, İcatları, Eserleri

Leonardo Da Vinci Kimdir? 

Daha çok filozof olarak da sıfatlandırılan Leonardo Da Vinci, 1452 yılının nisan ayında doğmuş olup İtalyan asıllıdır. Floransa’da doğup Leonardo Di Ser Piero Da Vinci ismini taşıyan ünlü bilim insanı, Rönesans döneminde hem ülkesi hem de coğrafyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Evlilik dışı çocuk olarak dünyaya gelen Leonardo’nun babasının Ortadoğulu bir köle olduğu da sıklıkla dile getirilmektedir. Ancak buna dair somut kanıtların olduğunu söylemek ise pek mümkün değildir.

Çocukluk dönemi Vinci içerisinde geçerken Leonardo, ailesi tarafından çok sevilen bir kişi hiçbir zaman olmadı. Sonrasında ise ünlü ressam ve aynı zamanda heykeltıraş olan Andrea del Verrocchio ile tanıştı. Yanında eğitim almanın yanı sıra, Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi sanatçılarla da tanışma fırsatı yakalayan Leonardo, kısa zamanda lir çalmayı öğrenmeyi başardı. Sonrasında ise 17 yıl süresince Milano Dükü yanında çalıştı ve resimlerle heykeller yapmaya başladı.

Önerilen Yazı: Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotunun Özellikleri Nelerdir?

Leonardo Da Vinci İlgi Alanları

Her ne kadar Leonardo Da Vinci deyince resim ve heykeller akıllara gelse de makine, silah ve bina tasarımları da bulunur. Mekanik özelinde çok ciddi çalışmalara sahip olan Da Vinci, uçan makineler ve kanal yapımlarıyla da bir hayli ilgilendi. 1490 yılından sonra ise tüm çizimlerini bulundurduğu bir defter edindi. Böylelikle kişisel tüm verilerin kaydedilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasını da sağlamış oldu.

Leonardo Da Vinci tarafından oluşturulan değerli koleksiyonlardan bir tanesi de şüphesiz ki hidrolik alanında yaptığı çalışmaların ve el yazmaların bulunduğudur. Ünlü iş insanı Bill Gates tarafından hidrolik çalışmaların toplanması söz konusu olurken çeşitli defter sayfaları da günümüzde müzelerde sergilenir.

Leonardo Da Vinci’nin Ölümü

Leonardo Da Vinci tarafından ortaya konulan en iyi resim olarak kabul edilen Mona Lisa için ise çalışmalara 1503 yılında başladı. Eserin bitmesinin ardından ise yanında hiç ayırmadığı belirtilirken amcasının tüm varlığını bırakması da kardeşleriyle olan miras mücadelesinin sonlanmasını beraberinde getirdi. 1519 yılının mayıs ayının ikinci günü, 67 yaşındayken evinde ölen Leonardo Da Vinci, İtalya‘da Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Leonardo Da Vinci Buluşları

Rönesans dönemine katkılarıyla bilinen Leonardo Da Vinci, insan anatomisi üzerinde de çeşitli çalışmalar yapmış, buluşlar gerçekleştirmiştir. Ancak Papa tarafından kadavra kullanımının yasaklanmasından dolayı inek ve sığır organlarını inceleyerek çalışmalarını devam ettirmiştir. Askeri alanda da çeşitli çalışmalar ve buluşlar gerçekleştirirken uçan makineleri tasarlaması ve çizmesi de bilim dünyasına ışık niteliği taşır. Mekanik ve geometri bilimlerinde buluşları var olurken ilgi alanın geniş olması da çalışmaların belirli bir noktaya kadar ulaşmasını kaçınılmaz kıldı.

Önerilen Yazı: Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Leonardo Da Vinci Eserleri

Leonardo Da Vinci tarafından ortaya konulan eserleri birkaç farklı bölümle incelemek çok daha doğru olacaktır. Başta Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği olmak üzere çeşitli sanat eserleri en ilgi çekenler arasındadır. Bunun haricinde eserleri çerçevesinde bakıldığında resimleri, heykelleri, çizimleri, tasarımları ifade edilebilir. Müzisyen olma özelliğine de sahip olan Da Vinci, sanatçılarının en büyüklerinden birisi olarak tanınırken milenyumun adamı olarak da seçilmeye layık görülmüştür. Ayrıca Rönesans sanatının doruğa çıkması da Leonardo sayesinde olurken mimari, askeri, enerji ve jeoloji ile birlikte anatomi alanında da çalışmaları ve eserleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leonardo Da Vinci Kimdir? Hayatı, İcatları, Eserleri

0