Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Marie Curie Kimdir?

Marie Sklodowska, 1867’de Polonya’da doğdu. Eşi Pierre Curie ile evlendikten sonra soyadını alarak hepimizin daha çok bildiği Marie Curie ismiyle anıldı. Marie Curie’nin bilim alanında ilk Nobel ödülünü 1903’te fizik alanında aldı ve Nobel alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Marie Curie ayrıca 1911’de Kimya Nobel Ödülü’nü alınca, tarihte iki Nobel kazanan ilk kişi ve tek kadın oldu.

Marie Curie’nin Hayatı

Marie, öğretmen olan babasının verdiği fizik ve matematik derslerinin gönüllü öğrencisiydi. Liseden 1883’te mezun olan Marie, özel ders vermeye başladı. Bir süre sonra, Polonya’da başlayan siyasi çalkantılar, ailenin evlerini ve servetlerini kaybetmesine neden oldu. Marie ve kardeşleri uzun yıllar maddi zorluk içinde yaşadı. Üniversite eğitimine para bulamayan Marie, kız kardeşiyle bir anlaşma yaptı. Önce Marie, çalışarak kız kardeşinin Paris’te tıp okumasını sağlayacaktı. Ardından da kız kardeşi onu okutacaktı.

Önerilen Yazı: Dünya Savaşı’nın Kaderini Değiştiren Bilim İnsanı: Alan Turing

Marie, bu amaçla zengin ailelerin yanında yatılı bakıcı-eğitici olarak çalışmaya başladı. Akrabaları olan bir ailenin yanında çalışırken, evin büyük oğlu Kazimers onunla evlenmeye karar verdi. Ancak Marie çok fakir olduğu için, ailesi oğullarına evlenme izni vermedi. Marie’nin kız kardeşi Paris’te evlenmişti ve Marie’ye, evlerinde kalarak okuyabileceğini bildirdi. Marie, 1891’de kız kardeşinin davetini kabul ederek Paris’e geldi ve Sorbon Üniversitesi’ne kaydoldu. Gündüzleri üniversiteye devam ediyor, geceleri ise özel ders vererek okul masrafını karşılıyordu. Fizik Bölümü’nü 1893’te ve Matematik Bölümü’nü de 1894’te bitirdi.

Marie Sklodowska, Krakow Üniversitesi’ne Neden Alınmadı?

Marie, Polonya’daki Krakow Üniversitesi’nde doktora yapmak istedi ama kadın olduğu için reddedildi. Paris’e dönen Marie, başka bir üniversitede fizik dersi veren genç Pierre Curie ile 1895’te evlendi. Çelik konusunda fizik doktorası yapmak isteyen Marie’nin yaşamı, 1896’da yapılan bir bilimsel buluşla tamamen değişti. O yıl Fransız fizikçi H. Becquerel, uranyum elementinin kendiliğinden ışın yaydığını, yani radyoaktif olduğunu keşfetmişti. Marie, uranyum konusunda doktora yapmaya karar verdi.

Eşi Pierre Curie, yıllar önce elektrometre denilen bir cihaz icat etmişti. Elektrometre elektrik geçirgenliğini ölçüyordu. Marie, elektrometre ile uranyum mineralini incelerken, mineralin çevresindeki havanın elektriği iletebildiğini farketti. Uranyum minerallerinin yaydığı radyoaktivitenin mineraldeki uranyum miktarı ile orantılı olduğunu da kısa sürede buldu. Pek çok bilim adamı, uranyum dışında başka radyoaktif element olup olmadığını araştırıyordu.

Aranan ikinci radyoaktif elementin toryum olduğunu, önce Marie keşfetti. Konu giderek ilginçleşiyordu. En ilginci, bazı uranyum minerallerinin saf uranyum elementinden daha fazla radyoaktif oluşuydu. Bunun bir tek anlamı vardı. Uranyum mineralinin içinde, uranyumdan daha radyoaktif olan başka bir element daha olmalıydı. Ama o güne kadar hiç kimse o minerallerde başka radyoaktif elementten bahsetmemişti. Marie zor bir alana girmişti.

Marie Curie’nin İki Nobel Ödülü

Bir uranyum minerali olan pitchblend uranyumun kendisinden daha radyoaktif ise buna hangi element neden oluyordu? Marie bunu araştıracaktı. Eşi de konunun cazibesine kapılarak diğer tüm araştırmalarını bırakıp 1898’de, Marie ile birlikte işe girişti. Kısa süre içinde mineralin içinde uranyumdan daha radyoaktif olan yeni elementi saf olarak elde ettiler.

Element, ilk kez elde edildiği için adı bile yoktu. Bu elemente Marie’nin doğum yeri olan Polonya onuruna “ Polonyum” adını verdiler. Aynı yıl Madam Curie, uranyum mineralinde radyoaktivitesi çok yüksek bir elementin daha var olduğunu açıkladı. Henüz element elde edilememişti ama Marie ve Pierre, elemente “radyum” adını verdi. Bu çalışma 1898’de başladı ve gece gündüz çalışan Curie ailesinin 4 yılını aldı. Üniversite, onlara bir laboratuvar tahsis etmediği için bahçede ve damı akan odunlukta çalıştılar.

Önerilen Yazı: Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Tonlarca mineral, asit ve diğer kimyasallarla yaptıkları çalışma sonunda sadece 100 miligram radyum tuzu elde edebildiler. Sonunda zoru başarmış ve dünyanın ilk radyum tuzunu elde etmişlerdi. Bekledikleri gibi radyum, uranyumdan bir milyon kat daha radyoaktif idi. Curie’ler, 1903 Fizik Nobel Ödülü’nü,  radyoaktiviteyi keşfeden ve Marie’nin doktora hocası olan H. Becquerel ile birlikte kazandı. Marie aynı yıl, Paris Üniversitesi’nden Fizik Doktoru olarak mezun oldu.

Nobel Ödülü’nün ardından Pierre, Sorbon’da profesör oldu ve onlara büyük bir laboratuvar tahsis edildi. Pierre Curie, 1906 yılında bir at arabasının çarpması sonucunda düşerek öldü. Radyum elementinin özelliklerinin araştırılması ve Radyoaktivite konuları üzerinde çalışmalarını başarı ile sürdüren Madam Curie, 1911 yılı Kimya Nobel Ödülü’nü de kazandı. Bu ödül ile dünyada iki Nobel kazanan ilk ve tek kadın oldu. Ama kadın olduğu için Fransız Bilim Akademisi, onun akademi üyeliğini reddetti. Madam Curie, tüm zorlukları aşarak bilim dünyasına kendisini başarılarıyla kabul ettirdi.

10 thoughts on “Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Hayatı ve Buluşları

 • 6 Şubat 2019 tarihinde, saat 21:38
  Permalink

  çok güzeldi ama biraz kısa olabilirdi özeleyeci …

  Yanıtla
  • 25 Haziran 2019 tarihinde, saat 16:16
   Permalink

   Daha kısa nasıl olacak bu az bilee.. Dop dolu bir hayat, çok güzel insanlar. Okumaktan sıkılıyorsan video izle.

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2019 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Bence çok güzel da bu web site bayıldım da
  herkese de tavsiye ederim

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2019 tarihinde, saat 23:32
  Permalink

  çok güzel Türkçe ödevim de işime yaradı ama daha kısa olsaydı iyi olacaktı yine de Emeğinize sağlık

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2019 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  Sayın
  Sitenizde yayınlamış olduğunuz Madam Curie hakkındak yazınızı kaynak göstererek MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabıma almak istiyorum.
  İzin verip vermeyeceğiniz hususunu bildirmenizi rica ederim. Saygılarımla.
  Dr. Nusret Alperen

  Yanıtla
 • 2 Nisan 2019 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  Çok uzun ama açıklayıcı olmuş elinize sağlık

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2019 tarihinde, saat 03:07
  Permalink

  Muthis bir hayat. Turkiye sartlarinda kizlarimiz icin ogretilmesi gereken bir kisilik.
  Cilekes kadin dervisler, dertli ama erdemli kadinlar, sacma ozverili hayatlari irnek göstermektense alin size yaratıcıyı memnun edecek faydali bir ömür..

  Yanıtla
 • 15 Aralık 2019 tarihinde, saat 08:32
  Permalink

  Bence çok güzel olmuş ELLERİNİZE SAĞLIK 👏👏👏

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Hayatı ve Buluşları

10