2018 Yılında Kilogram Ölçüsü Yeniden Tanımlanacak

2018 yılında, kilogramın ölçüsü yeniden tanımlanacak.  1889 yılından bu yana kullanılan kalibre etme yöntemi değişecek. Lakin endişe etmemize gerek yok. Bir kilogramın ne kadar olacağı değişmeyecek. Yani hala kilogramı, kilogram olarak algılayacağız. Sadece onu nasıl ölçtüğümüz değişecek. 

1889 yılından bu yana kilogramın değeri platinyum-iridyum’dan oluşmuş özel bir silindir ile ölçülüyor. 2018 yılı itibariyle kilogram, Planck sabitini doğrulukla ölçen Kibble dengeleme adı verilen yeni bir ölçü tipine göre tanımlanacak. Almanya’da Ilmenau Teknik Üniversitesi’nde Plank Dengeleme adı verilen daha hassas bir ölçü ile kilogramın yeniden belirleneceği duyuruldu. Bunun için oluşturulan yeni prototipin bu yılın sonuna kadar açığa çıkacağını belirttiler. Bundan sonra bütün gelecek ölçü birimleri ise Planck sabitine göre hassas bir şekilde kalibre edilecek.  

Önerilen Yazı » Dünya’nın En Güçlü Mıknatısı: 41.4 Tesla!

Niçin buna gerek duyuldu diye düşündüyseniz, gelecekte kuantum çalışmaların hızla artacağı bilinmektedir. Var olan ölçü sistemleri ve kalibre eden yaklaşımlar ise çok eski yıllardan geliyor ve gelecekte karşımıza çıkacak yeni ölçü kavramlarını karşılayamıyor diyebiliriz. Yüksek hassasiyete sahip ölçüler için, eski ölçü kalibre sistemlerinin değişebileceği ön görülmektedir. Kilogramın yeniden tanımlanması Kasım 2018 yılında 26. Ağırlık ve Ölçüm Genel Konferansında kabul edilecek.

Kaynak: Scientists To Unveil New Scales For Redefined Kilogram Later This Year / IFLSCIENCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018 Yılında Kilogram Ölçüsü Yeniden Tanımlanacak

0