Aliexpress’in Kurucusu: 30 Yıl İçinde Toplumsal Çatışmalar Çıkabilir

30 Yıl İçinde Toplumsal Çatışmalar Çıkabilir

Yapay zeka, robotlar, insan nüfusu derken bir sürü durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bir gerçek var ki o da çoğu işin gelecekte robotlar veya otonom sistemler ile yapılacağıdır. Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birisi olan ve Türkiye’den de çok sayıda alışveriş yapılan Alibaba ve Aliexpress’in kurucusu Jack Ma, Çin’den düzenlenen bir konferansta internetin geleneksel perakendeciliği ve ekonomiyi bozacağını söyledi. Robotların gelmesiyle de toplumların düzeninin bozulacağını da belirtti.

“İnsanlık yıllar sürecek bir acıya hazırlıklı olsun” diyen Jack Ma, otomasyon ve internet ekonomisinin neden olacağı sorun için robotlarla çalışmayı öğrenmemiz gerektiğini belirtti. Dünya’da 30 yıl içinde toplumsal çatışmaların çıkacağını ve yaşam kalitesindeki değişimlerin hissedileceğini de ayrıca belirterek vurgu yaptı. 

Önerilen Yazı » Gelecekte Yok Olacak Meslekler

Robotları, sadece insanların yapamadığı işlerde kullanalım dedi. Bulut tabanlı bilgisayar sistemleri ve yapay zeka, bu iki teknolojiye şirketlerin odaklanıp halletmesi gerektiğini belirten internetin ekonomiye etkisini söylenmektense, ona adapte olmayı önerdi. Online sistemlerin ayrıca milyonlarca insana iş imkanı yarattığını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aliexpress’in Kurucusu: 30 Yıl İçinde Toplumsal Çatışmalar Çıkabilir

0