LM35 Sıcaklık (Isı) Sensörü

LM35 Sıcaklık (Isı) Sensörü Nedir?

Bu yazımızda sıklıkla kullanılan LM35 sıcaklık sensörünü ve LM35 sıcaklık sensörünün çalışma prensibini açıklayacağız. Isının elektronik olarak ölçülerek elimizde bir veri olması, endüstriyel hayattan gündelik yaşantımıza kadar çok önemli bir yer kaplar. Elektronik termometreler gibi, ortam ısının doğru bir şekilde sayısal olarak öğrenmede, ısı kontrol uygulamalarında bunları sağlayanlar ısı-sıcaklık sensörleridir. O sensörlerden birisi de ortam ısısını -55 dereceden 150 dereceye kadar ölçebilen yarı iletken LM35 sıcaklık sensördür.

LM35 sıcaklık sensörü, 0.5 derece hassasiyete sahip yarı iletken bir analog ısı sensördür. Özellikle Arduino (Okuyabilirsiniz: Arduino Nedir?) ile yapılmış sıcaklık uygulamalarında kullanılmaktadır. Isı ile motor kontrolü, lcd ekranı termometreye çevirme, sıcaklık kontrolü uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Teminin kolay olması ve ucuz bir sensör olması sebebiyle onunla yapılmış birçok uygulamayı bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız Arduino ile LM35 sensöründen sıcaklık ölçümü projesine bakmak isterseniz. Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LM35 Sensörü Çalışması ve Özellikleri

LM35 sıcaklık sensörlerinin çıkış gerilimleri sıcaklık ile orantılı olarak değişir. Ölçüm aralığı -55 ile 150 derce arasındadır. 4-30 V aralığında bir besleme gerilimi ve 60 mikro A’den az akım ile 0.5 derece hassasiyet sağlamaktadır. Her bir derece için çıkış voltajı 10mV değerinde artar. Bu değer ile de, gerekli oran kurularak dış çevrenin sıcaklığı analogdan, dijitale yani bizim sayısal olarak görebileceğimiz değerlere dönüştürülür.

2 thoughts on “LM35 Sıcaklık (Isı) Sensörü

  • 29 Aralık 2019 tarihinde, saat 21:52
   Permalink

   Teşekkür ederiz. İyi okumalar dileriz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LM35 Sıcaklık (Isı) Sensörü

2