Gök Gürültüsü Nedir? Nasıl Oluşur?

Gök gürültüsünü yıldırımlar düştükten sonra duyarız. O zaman yıldırım nasıl oluşur bu kavrama bakmamız gerekir; elektriksel olarak yüklenen fırtına bulutlarının içinde, fırtına bulutları arasında ya da fırtına bulutu ile yer arasında gerçekleşen yük aktarımı yıldırımları oluşturur. Yıldırımlar esnasında yıldırım hattının etrafındaki havanın sıcaklığı 30.000°C’ye ulaşır

Muazzam bir değer öyle değil mi? Bu değer Güneş’in yüzey sıcaklığının yaklaşık olarak beş katına eşittir. Bu süreçte ısınan havanın basıncı normal atmosfer basıncının 10-100 katına çıkabilir. Ardından hava ani bir şekilde genleşir. Bu durum yıldırım hattı boyunca havada şok dalgalarının oluşmasına neden olur. Gök gürültüleri sırasında duyduğumuz patlamaya benzer sesler bu durumdan kaynaklanır.

Önerilen Yazı » Yağmur Damlasının Hızı ve Özellikleri

Gök gürültüsü, yıldırımın oluşma şekline ve konumuna bağlı olarak ani ve şiddetli bir çatlama sesi ya da daha alçak sesli ve uzun süreli gümbürtüler şeklinde duyulabilir. Yıldırım olmaksızın gök gürültüsünün ortaya çıkması mümkün değildir. Ancak yıldırımların oluşması için her zaman fırtına bulutlarına ihtiyaç yoktur. Yıldırımlar volkanik patlamalar ve büyük orman yangınları sırasında da gözlenebilir.

Kaynak: Sayısal veriler Tübitak araştırmalarından elde edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gök Gürültüsü Nedir? Nasıl Oluşur?

0