Nesneleri Atomlarına Kadar Görüntüleyebilen Mikroskop: ezAFM

Nesneleri Atomlarına Kadar Görüntüleyebilen Mikroskop: ezAFM

Merkezi İvedik Organize Sanayi Bölgesin’de bulunan ve ülkemizin ilk yerli nanoteknoloji şirketi NanoManyetik firması, 10 yıllık çalışmanın ardından nesneleri atomlarına kadar görüntüleyebilen ezAFM adını verdikleri mikroskobu üreterek Amerika’da NASA’ya satmaya başladı.

Nanomanyetik firmasının Genel Müdürü aynı zamanda ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oral, şirketi kurdukları 1999 yılından bu yana yürüttükleri çalışmaların sonucunda, yüzeylerin haritasını nanometre seviyesinde elde edebilen mikroskop geliştirdiklerini söyledi.

nanomanyetik-mikroskop

Önerilen Yazı: Elektrik Tellerindeki Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Geliştirdikleri mikroskobun görme engellilerin parmaklarıyla dokunarak nesneleri tanımasına benzer bir anlayışla çalıştığını belirterek, “Bu açıdan bakıldığında parmak yerine sivri bir iğne kullanıyoruz. Ölçüm yapmak için de parmağımızın yerini lazerli bir ölçüm sistemi alıyor. Elimizi hareket ettirmek yerine iğneleri yüzeyde hareket ettiriyoruz. Bir de kontrol devremiz var, o da beynimizin işlevini yerine getiriyor. Bütün bu bileşenleri bir araya getirerek yüzeyin haritasını nanometre, hatta atomik seviyede görebilen mikroskoplar yapıyoruz.” diye konuştu.

Mikroskobu NASA’ya da sattıklarını kaydeden Oral, mikroskobu ihraç ettikleri ülkeler arasında Japonya, Güney Kore, Polonya, İtalya, Fransa, İspanya, İsrail, İran, Şili ve Brezilya’nın da bulunduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nesneleri Atomlarına Kadar Görüntüleyebilen Mikroskop: ezAFM

0