Zeki İnsanların Beyin Yapısının Daha Farklı Olduğu Tespit Edildi!

Öncelikle yapılan 2-3 saatlik sınavlarla zekiliğin ölçülmediğini bilmenizi isteriz. Bu sebeple ülkemizde birçok gencimiz ne yazık ki lise, üniversite giriş gibi sınavlarla yanlış değerlendiriliyor. Bunun için üzülüyoruz. Zekilik kavramı çoğu zaman farklı şekillerde ölçülse de Almanya’da bulunan Goethe Üniversitesi zeki insanların beyinlerindeki belirli bölgeleri arasında normal insanlara göre daha etkin bağlantılar kurduğunu belirlediklerini belirttiler. Nature dergisinde yayınlanan bu çalışma ile zekiliğin görece mi yoksa nicel olarak ölçülebiliyor mu tartışmasına yeni bir yaklaşım getirdiği belirtiliyor. 

Üniversiteden araştırmacılar Kirsten Hilger, Christian Fiebach ve Ulrike Basten, 300 kişinin MRI beyin taramalarını modern teorik ağ analizi ile yaptı. Bu analiz ile beynin bilişsel işlemleri yerine getiren iki bölgesi olan ön insula ve ön singulat korteksinin daha etkin bağlantılı olduğunu gözlemledi. Ayrıca beynin bağlantılı bölümlerinde de etkinliğin daha yoğun olduğu tespit edilmiş.

Önerilen Yazı: Alan Turing Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Araştırmacılardan Ulrike Basten, “Beynin söz konusu bölgelerinin beynin geri kalanıyla farklı topolojik bağlaşımlar kurması insanların önemli ve önemsiz bilgileri doğru şekilde ayırmasına yardımcı oluyor. Bu durum bu kişilerin bilişsel zorluklarla daha kolay başa çıkabilmesini sağlıyor.” söyledi.

Ayrıca “Bazı bireyler biyolojik yaratılışları gereği akla dayalı davranışa ve daha zorlu bilişsel uğraşlara meyilli olabilirler. Benzer şeklide zorlu bilişsel görevlerle sürekli meşgul olmak da beyinin ağ gelişimine olumlu katkı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-017-15795-7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeki İnsanların Beyin Yapısının Daha Farklı Olduğu Tespit Edildi!

0