Arduino İle Vumetre Yapma Projesi: Ses Seviyesine Göre Yanıp Sönen Ledler

Arduino İle Vumetre Yapma Projesi: Ses Seviyesine Göre Yanıp Sönen Ledler

Bu yazımızda Arduino ve basit elektronik elemanları kullanarak bir vumetre projesi yapacağız. Kısaca vumetrenin ne olduğunu düşündüyseniz söyleyelim; sıralı olarak dizeceğimiz LEDlerimizin çalan müziğe göre yani sesin ritmine göre yanıp sönmesidir. Bazı müzik çalarlarda sese göre artıp azalan ışıkların mantığı işte vumetredir. Hadi anlatmaya başlayalım;

Vumetre Malzeme Listesi

İlk başta malzeme listemizi verelim. Almanız gerekenler Arduino ve basit elektronik elemanlardır;

♦ Arduino UNO,

♦ 10 adet led,

♦ 10 adet 220ohm değerinde direnç,

♦ 3.5mm jack,

♦ Jack çoğaltıcı

♦ Bir miktar erkek-erkek jumper kablosu

Vumetre Devre Şeması

Devreyi üst tarafta gördüğünüz resimdeki gibi kuruyoruz. Kurduktan sonra eğer direk jackimizi bilgisayara taktığımızda LED’lerin yanıp sönmeye başladığını göreceğiz ama ses gelmeyecektir. Çünkü ses kulaklık girişine gitmektedir. Bunu çözmek içinde jack çoğaltıcı kullanacağız. 

vumetre-arduino
Büyütmek için resmi yeni sekmede açabilirsiniz

Devre Şemasının Açıklanması

Devre şemasına aşina iseniz kısa sürede kurabilirsiniz. Eğer değilseniz size yardımcı olması açısından kısaca açıklarsak; Ledlerimizin her bir ucuna 220 ohm dirençlerimizi bağlıyoruz. Dirençlerimizin diğer ucunuda sırasıyla Arduino’muzun 2,3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 nolu pinlerine bağlıyoruz. Ledlerimizin diğer uçlarınıda birbirine seri bağlayarak, toprağa gönderiyoruz. Jackimizin bir ucunu Arduino’muzun Analog-0 yani A0 ucuna diğerini de toprağa bağlıyoruz. Alt tarafta ikinci bölümde Jack çoğaltma işlemini ve Kodları açıkladık.

2kisim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino İle Vumetre Yapma Projesi: Ses Seviyesine Göre Yanıp Sönen Ledler

0