Şehit Ailelerine Burs Veren Üniversiteler

Şehitlerimizin Ailelerine Burs Veren Üniversiteler

Şehitlerimizin aileleri için gerek devletin kanunu gereği, gerekse kendi istekleriyle çok sayıda özel üniversite bizlere emanet edilen şehit evlatları için burs vermektedir. Alt tarafta yer alan üniversitelere bakarak, tanıdığınız aziz şehitlerimizin evlatlarını bilgilendirebilirsiniz.

♦ Koç Üniversitesi: LYS sonucunda Koç Üniversitesinin burssuz programlarından birine girme hakkı kazanan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir.

♦ Sabancı Üniversitesi: Üniversitemize ÖSYM ile yerleştiği tarihte şehit çocuğu olan, yerleştirildiği puan türündeki LYS sıralamasında ilk 100.000 de olması kaydıyla burslu ya da burssuz olarak kayıt yaptıracak lisans öğrencilerinden gerekli koşulları sağladığını belgeleyenlere şehit Çocukları Bursu verilir. Tercih öncesi adayların belgelerini üniversiteden yazılı olarak teyit ettirmeleri gerekmektedir. Şehit Çocukları Bursu, Onur Bursu kapsamındadır. Burslar karşılıksızdır.

♦ Çankaya Üniversitesi: Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu: Üniversitemizin %50 Burslu, %25 Burslu ve Burssuz lisans programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi çocuğu olanlara her fakülteden 1 öğrenciye, Meslek Yüksekokulu’nun %50 Burslu ve %25 Burslu ön lisans programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi veya terör gazisi çocuğu olan 3 öğrenciye, Genel Kurmay Başkanlığı’nca onaylanmak kaydıyla %100 burs verilir.

♦ Doğuş Üniversitesi: Lisans programlarımıza yerleştirilen terör nedeni ile şehit olmuş devlet görevlilerinin çocuklarına %100 oranında öğretim ücreti indirimi.

♦ İstanbul Aydın Üniversitesi: Tüm lisans programlarına kesin kayıt yaptıran: Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı ve Milli Eğitim Mensuplarının çocuklarına, Şehit (Terör şehidi hariç) ve Gazi çocuklarına ve kardeş olanlara; önlisans programları için öğretim ücretinin % 10’u, lisans programları için öğretim ücretinin % 5’i oranında eğitime destek bursu verilecektir. Terör şehidi çocukları ve kardeşlerine lisansta 10 öğrenci, önlisansta 20 öğrenci olmak üzere 30 öğrenciye ilgili birimlerce onaylanmak kaydı ile %100 burs verilecektir.

♦ Girne Amerikan Üniversitesi: Şehit çocuklarına %100, gazi çocuklarına ise %50 oranındadır.

♦ Lefke Avrupa Üniversitesi: Şehit çocuklarına ise %50 oranında teşvik bursu verilecektir.

♦ İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu: Şehit-gazi eş ve çocuklarına, engelli öğrencilere %25

♦ Yaşar Üniversitesi: Şehit Çocukları Bursu: ÖSYS sınavı sonucunda Yaşar Üniversitesi’nin burssuz programlarından birine girme hakkı kazanan şehit çocukları %100 burslu olarak kabul edilir.

♦ İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu: şehit ve gazi çocukları bursu gibi burslar da verilmektedir.

♦ İstanbul Medipol Üniversitesi: Ücretli olarak eğitim görecek olan şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %10 eğitim indirimi yapılır.

♦ Avrupa Meslek Yüksekokulu: Şehit ve gazi eş ve çocuklarına %25 burs uygulanır.

♦ Gedik Üniversitesi: Şehit ve gazi çocuklarına, her program için %50 burs verilecektir

♦ Nişantaşı Meslek Yüksekokulu: Şehit ve Gazi Çocuklarına her program için 1 kişilik %100 Burs imkanı sağlanmıştır

♦ Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi: Şehit çocuklarına %10indirim uygulanacaktır.

♦ Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi: Üniversitemiz bölümlerini kazanan öğrencilerden şehit, gazi, asker ve emniyet mensubu çocuklarına öksüz ve yetim olan öğrencilere ve velisi emekli olan öğrencilere %5 öğrenim ücreti indirimi uygulanır.

♦ Gazikent Üniversitesi: Üniversitemize kayıt yaptıran şehit ve malül gazi çocuklarına %50 oranında indirim yapılır.

♦ Süleyman Şah Üniversitesi: Şehit Çocukları Bursu: Süleyman Şah Üniversitesinin %50 veya %25 Burslu kontenjanlarına yerleşen şehit çocuklarının eğitim-öğretim ücretlerinde, her yıl mezun oluncaya kadar %100 oranında muafiyet imkanı sağlanır.

Sizlerinde bildiği burs veren farklı üniversiteler var ise lütfen alt taraftan bize mesaj atın. Atılan mesajlarla, listemizi güncelleyerek büyütebiliriz. Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir