Türkiye’de Üretilen 3 Yerli İnsansız Hava Aracı (İHA)

Türkiye’de Üretilen 3 Yerli İnsansız Hava Aracı (İHA)

Ülkemizde başarılı sonuçlar almış ve halen belli alanlarda geliştirilen üç ayrı İHA’yı genel olarak tanıtacağız;

ANKA İnsansız Hava Aracı

7 km yükseklikte 18 saat görev yapabilen blok-a tipi Ankaların ardından, 10km yükseklikte 24 saat görev yapabilen Anka’nın ikinci modeli Anka-B tamamlandı. ASELSAN üretimi elektro-optik (FLIR) kameralarla donatılan ANKA, 250 kg faydalı yük taşıyabiliyor, gece-gündüz şartlarında otomatik iniş-kalkış yapabiliyor.

1,5 tonluk kalkış ağırlığındaki ilk ANKA’ların ardından Türk mühendisleri ‘silahlı İHA’ için de kolları sıvadı. 5 tonluk kalkış ağırlığına sahip olacak ANKA-S, önceki araçların 250 kg’lık faydalı yük kapasitesini 1 tona çıkarıyor. Bu rakam, ANKA-S’in istihbari gözlem ekipmanlarının yanında hatırı sayılır miktarda bomba taşıyabileceği anlamına geliyor.

anka-iha

ANKA-S’te fark yaratan en önemli unsur ise silahın dışında şüphesiz SAT-COM donanımına sahip olması. Havada iken sürekli TÜRK-SAT uydularıyla iletişim halinde olacak araca, İngiltere’den Güney Afrika’ya, oradan da Moğolistan’a uzanan bir üçgen içinde komut gönderilebilecek. 2016 yılında tamamlanacak ANKA-S’in 2017’de TSK envanterine girmesi bekleniyor. Gelişmiş gözlerle donatılan araç, 200 km çapındaki herhangi bir alıcıya HD görüntü nakledebiliyor.

Yazımızın ikinci kısmına alt taraftan geçebilirsiniz;

2kisim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Üretilen 3 Yerli İnsansız Hava Aracı (İHA)

0