EOS için Başlangıç Rehberi

EOS’a Giriş

Bu yazımızda blockchain tabanlı bir platform olan EOS hakkında güncel, objektif ve bilgi verici bu rehberi EOS topluluğuyla beraber hazırladık. Bu yazının orjinal halini yazan Jesse Jaffe, EOS topluluğu üyesidir ve EOS Bees™‘in kurucusudur. Yazı haricinde aklınıza bir soru gelirse, EOS’un destek biriminden her zaman yardım alabilirsiniz. Hazırsanız yazımıza başlabiliriz.

EOS Nedir?

“EOS” veya “EOS Mainnet” olarak kullanılan kavram; katman 1 (layer 1), bir blok zinciri ve $EOS sembolüne sahip bir kripto para birimidir. EOS’ta Bitcoin gibi bir madencilik yapısı yoktur. Bunun yerine, token sahipleri, ağ için işlemleri işleyen Blok Üreticileri adlı grupları seçer. Rekabetçi madencilik yerine seçimleri kullanarak, EOS blok zincirinin <1 saniye hızlı olmasına, çok düşük ücretlere ve yüksek verim kapasitesine (10k + trx/sn) sahip olmasını sağlar. Buna seçim sistemine delege edilmiş hisse kanıtı (DPOS) denir. EOS’un simgesi, kalbin kutsal geometrisini yansıtan bir chestadron sembolünden gelir.

Neden EOS?

EOS, teknolojisi ve topluluğu nedeniyle çekicidir. Geliştiricilerin, diğer platformların destekleyemediği dApp’ler (dApp: Merkeziyetsiz uygulama demektir.) (sorunlara çözümler) oluşturmasına olanak tanır. Bir EOS cüzdanı kurduktan sonra, EOS blok zincirinde işlem gönderme (bir şeyler yapma) kullanıcı deneyimi aracılığıyla teknoloji üstünlüğü hissedilebilir. Geleneksel uygulamalardan daha iyi olduğunu anladığınız da onu kullanmaktan daha fazlasını elde edersiniz.

EOS topluluğu, şeffaflık, açıklık, dürüstlük, hesap verebilirlik, özgürlük, saygı ve blockchain’in diğer temel değerlerini benimseyen inanılmaz liderlere sahiptir. Finansal ve düzenleyici engellerden bağımsız olarak, kendilerini hayatın en zor sorunlarını çözmeye adamış bir grup insandır. EOS topluluğuna katılmak, yeni bir gezegene girmek gibidir. Diğer gezegenleri kendilerine katılmaya ikna edecekler, orası kesin.

EOS Nasıl Başladı?

Block.One (B1) adlı bir şirket, 2017-2018 döneminde bir ICO yayınladı. O sırada tüm ICO’lardan en büyük artışı, $ETH’de ~ 4B $ ile elde ettiler. ICO, bir yıl süren bir ters Hollanda müzayedesini kullandı. ICO sırasında Block.One, $ETH’lerini $BTC’ye dönüştürdü ve “eosio” yazılımının ilk sürümünü oluşturdu. Eosio, EOS blok zincirini çalıştıran açık kaynak kodudur. Eosio kullanan başka blok zincirleri olmasına rağmen, EOS bunu ilk benimseyen ve en büyük topluluğu temsil eden oldu. ICO sona erdikten sonra, bir grup ICO katılımcısı (Block.One değil) kodu aldı ve EOS blok zincirini başlattı, Block.One ise ICO anlaşmasına göre $EOS tokenlerinin %10’unu kazandı.

eosio’nun Mimarı Kimdir?

B1’in eski CTO’su Daniel Larimer, eosio konseptini BitShares ve Steemit adlı önceki projelerine dayanarak tasarladı. Bu iki projenin blok zincirleri uygulamaya özeldir (sırasıyla DEX ve sosyal medya). Eosio, her tür dApp’i destekleyebilen genel amaçlı bir blok zinciri motorudur. B1’den ayrıldıktan sonra Dan, More Equal Animals adlı kitabına dayanarak EOS EDEN’i oluşturdu. Dan’in yaşam misyonu, herkes için yaşam, özgürlük, mülkiyet ve adaleti güvence altına almak için çözümler yaratmaktır.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Kriptoda yeni bir kavramdır. Fonlar, muhasebe, transfer ve diğer amaçlar için bir cüzdandan farklı bir konuma taşınır. Esasen, fonlarınızı bir emanet acentesine gönderdiğinizde olduğu gibi, fonları toplamak için ayrı bir havuzdur. Burada aracı, fonlarla ne yapacağını belirleyen kodlu (mantıklı) bir bilgisayardır.

Örneğin, merkezi olmayan bir borsada sipariş verirken, satın almayı/satmayı düşündüğünüz kripto para akıllı bir sözleşmeye girer. Ticaretin diğer tarafındaki taraf da kriptolarını akıllı sözleşmeye koyar. Fiyatlar eşleştiğinde, akıllı sözleşme fonları siparişlerine göre uygun taraflara gönderir. Akıllı bir sözleşmenin kullanılması, kodun üçüncü taraf operatörler olmadan kendi başına çalışmasını sağlar.

Staking Nedir?

Staking, EOS ve diğer zincirler üzerinde fikir birliğine varmaya yardımcı olmak için akıllı sözleşmelerin özel bir kullanımıdır. Stake yapmak, teminat vermek gibidir. Tokenlarınızı likit hale getirir. Karşılığında, EOS’ta oy hakkı elde edersiniz. Ne kadar çok stake etmeyi seçerseniz, o kadar çok oy hakkınız olur (daha sonra oylama hakkında). Staking yaparken, oylama gücünüzü kaybedersiniz, ancak tokenlarınız likit hale gelir. EOS’ta stake’in kaldırılması 72 saat sürer. Zaman gecikmesi, anahtarlarınızın çalınması durumunda bir güvenlik özelliğidir (daha sonra güvenlik hakkında). dApp’ler, ödüller ve oylama gibi diğer finansal olmayan faydalar sağlamak için stake’i kullanır. Bunu, diğer nedenlerin yanı sıra belirteçleri borsalardan uzak tutmayı teşvik etmek için yapıyorlar. Stake, oyundaki yüzü gösterir. Bir hedefe bağlılığı ölçer.

EOS Kullanıcı Güvenliği Nasıl Ele Alıyor?

EOS’ta kullanıcılar, hesaplarında birden fazla izne sahip olan (farklı şeyler yapabilen) anahtar çiftlerini kullanma seçeneğine sahiptir. Genel-özel anahtar çifti, bir kullanıcı adı ve parola gibi kullanılan kriptografide kullanıcı güvenliğinin temelidir. Örneğin Bitcoin’de bir genel ve bir özel anahtar alırsınız. EOS’ta en iyi güvenlik uygulaması, sahip ve etkin olarak adlandırılan iki farklı genel ve özel anahtar grubuna sahip olmaktır. Yalnızca oylama için bir anahtar çifti gibi, belirli eylemlerle sınırlı ikiden fazla anahtar çiftine sahip olmayı seçebilirsiniz. Örneğin, oylama anahtarlarıyla para taşımak mümkün olmazdı.

Sahip ve etkin anahtar, her EOS hesabıyla aynı anahtarlar olarak gelir. EOS’un güvenlik avantajlarından yararlanmak için anahtarlardan birini değiştirmek önemlidir. Etkin anahtar, EOS dApp’leri kullanırken her şeyi yapmak içindir. Sahip anahtarı da aynı şeyi yapabilir, ayrıca etkin anahtarı değiştirme yeteneği. Sahip anahtarının çevrimdışı olarak güvenli bir yerde saklanması amaçlanmıştır. Birisi aktif anahtarınızı çalarsa, yeni bir aktif anahtar oluşturmak için sahip anahtarını kullanırsınız. İşte burada staking devreye giriyor. Birisi aktif anahtarınızı çalarsa, yapacakları ilk şey $EOS’unuzu farklı bir hesaba veya bir borsaya aktarmaya çalışmaktır. $EOS’unuzu stake ettiyseniz veya REX yaptıysanız, bilgisayar korsanı bir unstake komutu başlatacaktır. EOS Authority e-posta bildirim özelliğini kullanarak bildirim alırsınız. Artık, geri alma komutunu geçersiz kılmak ve etkin anahtarı değiştirmek için sahip anahtarını kullanmak için 72 saatlik bir pencereniz var. Bu, EOS üzerindeki izin sistemiyle ilgili buzdağının görünen kısmıdır ve onu dünyanın en güvenli blok zinciri sistemi yapar.

EOS in a Box, özel anahtarları asla görmediğiniz için güvenliği ve rahatlığı bir sonraki düzeye taşıyan EOS üzerindeki bir dApp’tir. Çoğu modern telefonda yerleşik olarak bulunan donanım güvenlik modülünü kullanır. Bir ödeme göndermek veya bir dApp’e giriş yapmak istediğinizde, tek yapmanız gereken yüzünüzü göstererek veya parmak izi sensörüne parmağınızı basarak cihazınıza gerçekte siz olduğunuzu kanıtlamaktır. Telefon, özel anahtarları ifşa etmeden işlemi imzalayacaktır.

Özel anahtar telefonunuzda bulunduğundan, EOS in a Box, telefonunuzun kaybolması durumunda size yeni bir anahtar basması için güvenilir kişileri seçmenize olanak tanır. Hesabı oluşturduğunuzda, bir veya daha fazla saklama görevlisi atarsınız. Bu emanetçi, eski telefon bozulduğunda veya kaybolduğunda yeni telefonunuzun anahtarlarını değiştirmenize yardımcı olacak güvenilir bir hesaptır. EOS in a Box, büyükannenizin blok zinciri kullanmasına izin verir!

EOS’ta Nasıl DAPP Oluşturabilirim?

Buradaki adreslerden başlayabilirsiniz: https://training.eos.io ve https://learneos.dev

Kaynaklar EOS’ta Nasıl Çalışır?

EOS, token sahipleri arasında kaynakların nasıl tahsis edileceğini (merkezi olmayan hesaplama gücü) belirlemede iki aşamadan geçmiştir. 1 milyar odalı bir apartman kompleksi düşünün. 1. aşamada, odalarda yaşamak, EOS ağında gönderi gönderme (veya işlem yapma/yapma) yeteneğinizi temsil ediyordu. 2018-2021’den itibaren 1 $EOS stake etmek, 1 odaya sahip olmak anlamına geliyordu. Orada sizden başka kimse yaşayamazdı. Sonbaharda 2019’da birçok oda tutuldu ve ağ bazıları için tıkandı.Balinalar (büyük token sahipleri) kullanmadıkları bir sürü odaya sahipti.Bu yüzden ağ, daha fazlasını isteyen insanlara ücretsiz, kullanılmayan odalar verdi, bu da işaret edildi. Paylarının izin verdiğinden daha fazla işlem göndermeye çalışarak. Ardından, tüm boş odaları kaplayan ve bazılarının bir tıkanıklık olarak tanımladığı bireysel kullanıcılar için artık olmamasına neden olan bir uygulama geldi. 2. Aşama olan PowerUp Modeline geçişe ilham verdi.

PowerUp Modelinde aynı daireyi düşünün. Diyelim ki 1 $EOS’unuz var. Bu, tüm apartman kompleksinin 1/1 Milyarda birine sahip olma fırsatına sahip olduğunuz anlamına gelir. Öz sermaye avantajları, tüm odaların bir ücret karşılığında 24 saat kiralanabilmesinden kaynaklanmaktadır. Öz sermayeye sahip olmak, kira bedellerinden kazanç anlamına gelir. 1 $EOS’a sahip olup REX akıllı sözleşmesinde ödünç vererek, kiralama ücretlerinin 1/1 Milyarda birini kazanırsınız. Daha önce onları kullanmayan balinaların sahip olduğu tüm odaları etkili bir şekilde boşaltır. $EOS’unuzu ödünç veriyorsunuz çünkü o, başkaları tarafından oda kiralamak için kullanılıyor. 24 saat sonra, $EOS’unuz artı kiralama ücreti ile birlikte geri gelir. Ücretsiz oda kiralamayı seviyorsanız, EOS PowerUp hizmetine göz atın. EOS’ta günlük 5 ila 10 basit eylem için kiralama ücretini ödeyecekler!

EOS’ta oy vermek, ödünç vermek; Kira ücreti kazanmak için. Ancak, REX’teki tüm $EOS’lar da oy vermek için kullanılabilir. Bu nedenle, tasarruf için sahip olduğunuz tüm $EOS’ları REX akıllı sözleşmesine koymanız önerilir.

 

ICO Sonrası ve EOSVC

ICO’dan kısa bir süre sonra Block.One, EOS projelerine yatırılacak ~ 1 milyar dolarlık fon içeren EOSVC fonunu duyurdu.

Bazı EOS topluluğu üyeleri, planlandığı gibi gitmediği için EOSVC hakkında olumsuz duygulara sahiptir. Risk sermayedarları (VC’ler) kâr ve mevzuata uygunluk bekler. Pek çok EOS projesi kriterlerine uyamadığı için, EOSVC sermayeyi dağıtmak için başka yerlere bakmak zorunda kaldı.

B1, Ethereum ekosisteminde Consensys’e benzer hibeler vermemeye karar verdi. Büyük olasılıkla, EOS kamu malları projelerine bağış yapmanın EOS’un merkezileşmesine neden olacağını ve olumsuz düzenleyici algıyı riske atacağını düşündüler. Halihazırda, EOSVC’ye herhangi bir ek fon tahsis edilmemiştir. Bunun yerine, B1 hala çoğunlukla VC tipi kriterlere göre kendi yatırımlarını yapıyor. Ancak 2021’de B1, EOS’ta kamu malları projelerini desteklemek için bir hamle yaptı. finansman fırsatları hakkında daha fazla bilgiler Daha sonra

Block Producers’ın Arkasındaki Hikaye Nedir?

Blok üreticileri (BP’ler), EOS’ta “madenci” rolünü oynuyor. EOS blok zincirinin kodunda değişiklik yapmak ve blok üretmek için anahtarları tutarlar. ⅔+1 çoğunluğa göre karar verirler. İnanılmaz koordinasyon ve çalışma süresi sağlarlar. Eosio yazılımı, her bir BP’nin konumunu algılar. BP’ler dünya çapında ışık sınırlamalarının hızını en üst düzeye çıkarmak için bloklar ürettiğinde coğrafi olarak karıştırılır. Diğer tüm blok zincirlerinde bulunan pareto-dağıtılmış servet farklılıklarından muzdarip olan genellikle nankör bir iştir. Genesis bloğunu piyasaya sürdüğünden beri, BP’ler saniyede yüz binlerce işlemi, yarım saniye blok sürelerini (anlık işlemler) ve 7/24 çalışma süresini destekleyebilen daha karmaşık altyapıya yatırım yaptı ve geliştirdi.

EOS’ta Enflasyon Oranı Nedir?

EOS tokeninin yaklaşık 1 milyar arzı var. EOS ilk başladığında, enflasyon oranı %4’ü tasarruf hesabına aktarılarak ve BP ödülleri için %1 olarak ayarlandı. Tasarruflardan kimin fon alacağına karar vermenin bir yolu olmadığı için, EOS topluluğu bunları yakmak için oy kullandı ve sonunda %4’lük enflasyonu kapattı. Bu, EOS blok zincirinin enflasyon oranını yılda %3 olarak değiştirdiği 2021 itibariyle değişti. Enflasyonun üçte biri, %1, hala BP ödüllerine gidiyor. Geri kalan %2, 20mm $EOS, EOS Network Foundation tarafından dağıtılacak hibeler için bir hesaba aktarılır.

EOS’ta Oylama Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan cüzdanınızda $EOS stake ettiğinizde, 30 BP’ye kadar oy kullanma yetkisi verir. Oyunuzu kazanan BP’ler, ağ enflasyonunun %1’inden ödüller kazanacak. Oylar kaydedilir ve sıralamalar gerçek zamanlı olarak güncellenir, bir tür “akışkan demokrasi”. En çok oyu alan 21 BP, zincir için blokları üretenlerdir. İlk 21’in dışındaki BP’lere “bekleme” ödenir. Ödeme tutarları 1-21’den kademeli olarak düşer. 21-22 arasında daha büyük bir ücret farkı var. 22+’dan çeşitli faktörlere bağlı olarak 70. sıraya kadar kademeli düşüşe devam eder.

Dünyanın her yerindeki blok üreticileriyle EOS, kültürel zorluklarla karşı karşıya. Biri “oy satın alma” ile ilgili. Bu, bir blok üreticisinin oyları karşılığında bir seçmene $EOS göndermesidir. Batı merkezli BP’lerin çoğu, doğu BP’ler buna karışırken oy satın almayı ahlaksız buluyor. EOS dışındaki birçok kişi, oy satın alma “sorunu”nun eosio zincirleri için benzersiz bir şekilde olumsuz olduğunu yanlış bir şekilde belirtiyor. Ancak, madencilik ödülleri karşılığında müşterilerinin hesaplamalı ve finansal varlıklarını kullanan madencilik havuzları ile aynı kavramdır. Oy satın alma, doğudaki BP’lerin sıralamada yükselmesine neden oldu.

Belirteçleri (DPOS) kullanan temsilcilere oy vermek, borsaların müşterilerinin belirteçlerini kullanarak kendileri için oy kullanmalarına olanak tanır. Çoğu $EOS sahibi, oylama mekanizmasından habersiz veya kayıtsız olduğundan, borsaların müşterilerinin kendi kendilerine oy vermelerine veya oyları için onlara ödeme yapmalarına izin veren bir sistem geliştirmeleri için çok az teşvik vardır. Bu benzersiz bir eosio sorunudur ve Dan’in DPOS’u EDEN konsensüs sistemiyle tamamlama motivasyonuna katkıda bulunmuştur.

EDEN Nedir?

EDEN, Dan’in More Equal Animals kitabına dayanarak kimin karar vermesi gerektiğine karar vermenin yeni bir yoludur. Karar vericiler rastgele 4-6 kişilik gruplara ayrılır. Amaç, grubunuzu bir sonraki turda grubu temsil edecek kadar yetkin ve güvenilir olduğunuza ikna etmektir. Daha sonra ilk grubun tüm kazananları ile tekrarlanır. Son 4-6 kişi ile kazanan, yerleşik avantajı önlemek için rastgele seçilir. Bir turda ilerlemek size bir bütçe verir. Turlar ilerledikçe bütçe artar. Son gruptan rastgele seçilen bir kazanan, toplam hazinenin yaklaşık ⅓’si kadar en fazla fonu alır.

Katılmak için, davetlinin Barış Antlaşması’nı okuduğunu taahhüt ettiği bir kabul töreni için diğer üç EDEN üyesiyle kamera karşısına geçmeye davet edilmesi gerekir. Davetli, EDEN Hazinesine akan “oyundaki görünümü” göstermek için (şu anda) 10 $ EOS bağışlamalıdır. Kanıtlanabilir benzersiz ve güvenilir üyelerle botlar ortadan kalkar. Violet Garden gibi diğer uygulamalar, botları hariç tutmak için EDEN üye listesini kullanabilir.

2021 itibariyle EDEN, EOS Vakfı aracılığıyla enflasyonla finanse edilmekte ve “EOS üzerinde EDEN” yaratılmaktadır. Zaman içinde amaç, Vakıftan geçmek yerine doğrudan BP’lerden fon almaktır. Sonunda Dan, BP’leri seçmek için $EOS tokenleriyle oylamanın DPOS yöntemi yerine EDEN sürecini kullanma niyetini belirtti.

YVES LA ROSE, ZACK GALL, DAFENG GUO VE EOS NETWORK FOUNDATION

⅔ + 1 BP’lerin kabulü ile Yves La Rose, Zack Gall ve Dafeng Guo ile birlikte EOS Network Foundation’ın oluşumuna öncülük etti. Yves, EOS üzerine inşa edilen projeleri finanse etmek için BP’lere enflasyonun %1’den %3’e çıkarılmasını önerdi. %1 BP’leri telafi etmeye gittiğinden, bu da BP’ler ve Vakıf tarafından onaylanan EOS projeleri için %2 bırakır. Fon alıcılarını seçmek için çekirdek üyelerin güvenine ve uzmanlığına dayanır.

Yves, EOS’ta en iyi BP’lerden biri olan EOS Nation’ın eski CEO’suydu. EOS Vakfı’nı “ekosistemin devam eden büyümesini finanse etmek” için başlatmak için istifa etti. EOS Nation, ilişkiler geliştirmek ve Doğu ve Batı topluluklarını EOS üzerinde birbirine bağlamak için kredilendirildi. Bu nedenle Yves, enflasyon fonlarının tahsisinde tüm EOS topluluğunu temsil etme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

Zack, Everything EOS adlı popüler EOS podcast/YouTube kanalını başlattı. Batı EOS topluluğunun sesini temsil ediyor ve iyi morali korumaktan ve eterde gizlenmiş haber değeri taşıyan birçok gerçeği ortaya çıkarmaktan sorumlu. Dafeng Guo, önde gelen bir Doğu BP olan ve Doğu EOS topluluğunun önde gelen sesi olan EOS Asia’yı kurdu.

EOS Vakfı, EOS’un ana üssü gibidir. (Diğer şeylerin yanı sıra) EOS markası üzerinde çalışırlar, kamu mallarını kolaylaştırırlar ve geliştirici deneyimini EOS’ta kolaylaştırırlar.

EOS Merkezileştirilmiş mi?

Merkezileşme-desantralizasyon bir spektrumdur. Diğerleri EOS’un “merkezi” olduğunu iddia ettiğinde, büyük olasılıkla 21 blok üreticisinden nüanssız bir şekilde bahsediyorlar. ETH’de teorik olarak herkes madenci olabilir. Ancak bu pratik değildir, çünkü ortalama bir Joe, token ödülleri için bir madencilik çiftliğini geride bırakamaz. Joe, zincirini merkezileştirerek token elde etmek için çiftliğe bilgisayar gücünü ödünç vermelidir. EOS’ta, oyunuzu ödüller için ödünç vermek de merkezileşmeye katkıda bulunur, ancak daha az ciddi bir şekilde. Fark, tokenlara karşı kulelerin ekonomisinde yatmaktadır.

Brendan, B1’in CEO’su. Kendisini ilk 21 sıraya girmek için $EOS tokenları satın almanın, “kod değiştirme masasında” yer alan bir madenci olmak için donanım satın almaktan ne kadar daha zor olduğunu vurguluyor. Daha fazla token satın almak fiyatın yükselmesine neden olur. Daha fazla donanım satın almak fiyatın düşmesine neden olur. Brendan’ın ETH’yi kontrol eden 3-4 maden havuzuna ilişkin gözlemi bugün de geçerliliğini koruyor. EOS’ta pasta grafiği 21 şekilde eşit olarak bölünmüştür.

EOS’taki bazı BP’ler kendilerine oy vererek EOS’un pasta grafiğini tamamen bağımsız 21 dilimden daha zayıf yapan ittifaklar oluşturuyor. İşin iyi yanı, bu ittifaklar şeffaf. Kimin kime oy verdiğini zincir halinde görebilirsiniz. ETH madencilik havuzları da ittifaklar oluşturabilir, ancak zincir dışı olduğu için kanıtlanamaz. Sonuç olarak, DPOS konsensüs mekanizması, POW’dan daha merkezi olmayan (bloklar üreten daha bağımsız varlıklar) ve şeffaftır (zincir içi yönetişim!).

EOS Bir Menkul Kıymet mi?

Block.One, 2019’da SEC ile bir anlaşmaya vardı. SEC, B1’in ICO teklifinin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda endişeliydi. B1, uzlaşma için SEC’e 24 milyon dolar ödedi (uzlaştırma teklifini okuyun). Buna karşılık, SEC “Block.one’a aynı anda önemli bir feragat verdi, böylece Block.one genellikle bu tür yerleşimlerde geçerli olacak belirli devam eden kısıtlamalara tabi olmayacak”.

Feragat, EOS ERC-20 tokenını, B1’in ICO’sunu ve EOS blok zincirini meşrulaştıran bir menkul kıymet olarak etiketlenmekten muaf tutar. B1, ICO’larını Ethereum blok zincirinde başlattığından, $ETH ile takas edilen tokenler ETH’de yaşıyordu, bu nedenle neden ERC-20 idiler. EOS blok zinciri başlatıldığında, ICO katılımcıları EOS ERC-20 tokenlarını yeni zincirde $EOS ile değiştirebildiler.

Anlaşmaya rağmen, B1’in ICO sırasında yasadışı hareket ettiğine dair yanlış iddialar var. B1, ICO’nun denetimini yürütmek için saygın hukuk firması Clifford Chance’i tuttu. B1’in iddialara verdiği yanıt buradan okunabilir.

$EOS, SEC tarafından menkul kıymet olmadığı kabul edilen birkaç kripto para biriminden biridir. $EOS’un düzenleyici statüsü, Bloomberg gibi kurumların buna güvenli bir şekilde fon tahsis etmesine olanak tanır.

Block.One Ne Sunuyor ve EOS ile İlişkisi Nedir?

B1, bir $EOS token sahibidir. Şirket çok daha geniş bir topluluğun üyesidir. B1, $EOS tokenlerinin %10’una sahiptir. Toplam portföylerinin ($BTC!) küçük bir kısmını temsil etse de, EOS ağının büyük bir yüzdesidir. EOS değer kazanırsa, portföylerine hakim olacak. B1’in çıkarlarını diğer $EOS token sahipleri ile aynı hizaya getiren ICO’larından, ürünlerinden ve sosyal medya mesajlarından kaynaklanan itibar güçleri vardır.

EOS topluluğundaki bazı kişiler, B1’in EOS ekosistemine yeterince katkıda bulunmadığını düşünüyor. Diğerleri, B1’in katkısını değerlendirmek için farklı zaman dilimleri kullanır. En büyük (kamuya açık) katkıları, eosio kod tabanını güncellemek ve teknik sorunlara yanıt vermek olmuştur. EOS’u içerecek iki ana ürün üzerinde çalışıyorlar.

Voice, NFT’lerin ücretsiz, çevre dostu basımı, kredi kartı ödemeleri ve sıfır gaz ücreti sunan bir NFT platformudur. Üst düzey bir alan adı (voice.com) satın almak ve platforma popüler sanatçıları dahil etmek için kullandıkları büyük bir bütçeye erişimleri var. Voice özel bir eosio zincirinde yaşadığından, işlem kayıtlarını yayınlamak için EOS blok zincirini kullanırlar ve bunları görüntülemek için EOS’ta özel bir blok gezgini oluştururlar. eosio için, kullanıcıların NFT’leri etkili bir şekilde diğerlerinin içine yerleştirebileceği, NFT’leri ödünç ve ödünç alabilecekleri ve daha fazlasını yapabilecekleri kapsayıcılı NFT’lere, birden fazla ortak çalışana sahip olabilen yeni bir NFT standardı oluşturdular.

Boğa, “derin likidite, otomatikleştirilmiş piyasa yapımı ve endüstri lideri güvenlik ve uyumun benzeri görülmemiş bir kombinasyonunu sunan” bir kripto para borsasıdır. Rakiplerinden daha iyi likidite ve öngörülebilirlik sunan bir Hibrit Sipariş Defteri kullanır. “Hibrit” çünkü DeFi’den gelen likidite havuzlarını geleneksel limit emirleriyle birleştiriyor. Yatırımcılar minimum 7 günlük stake süresi ile havuza likidite sağlar ve getiri elde eder. Piyasa çöktüğünde/patladığında, havuza yatırılan tokenlar hareket ettirilemez ve herkesin bir tarafta olduğu değişken piyasalarda alıcı/satıcı görevi görür. 10 milyar dolarlık fonla Bullish, vahşice değişken kripto piyasasının istikrara kavuşturulmasına yardımcı olacak.

Boğa, kurumsal yatırımcılar için tasarlanmıştır. CEO Thomas Farley, NYSE Group’un eski başkanıdır. Farley, New York Menkul Kıymetler Borsasında Far Peak Acquisition ile birleşme yoluyla Bullish’in halka arzını kolaylaştırdı. Bullish, kullanıcılarına bir kripto token teklifiyle birlikte gelen düzenleyici belirsizlik olmadan finansal risk satın alma seçeneği sunmak için bu yolu seçti.

Bullish’in özel pilot programı, katılımcılara 2 haftalık üç dönem boyunca $USD oynama hakkı verdi. En yüksek değerli portföye sahip ilk 3 katılımcı toplam 525 bin dolar ödül kazandı. Alım satım için mevcut tokenler $BTC, $ETH, $USD ve $EOS idi. Katılımcılar, $USD-$EOS likidite havuzunun diğer havuzlara kıyasla açık ara en yüksek getiriye sahip olduğunu gözlemlediler. Bullish’in ayrıca kamu ürününde $EOS üzerinde daha yüksek bir getiri sunacağı ve $USD ve belki de diğer rezervleri $EOS alımını teşvik etmek için etkili bir şekilde kullanacağı yönünde spekülasyonlar var.

EOS Topluluğu Nasıl Anlaşılır?

EOS topluluğu üç aşamadan geçti. Birincisi hype aşamasıdır. Yeni bir zincir, yeni para ve yeniden yatırım vaadi birçok insana zamanlarını EOS ekosistemine ayırma konusunda ilham verdi. Projects, zincirlerinden EOS’a geçiş yaptığını duyurdu. Düşünce liderleri, halka açık ortamlarda, minnow veya balina fark etmeksizin soruları yanıtladı. Fiyat çarpıcı bir şekilde arttı, ardından yutturmaca azaldıkça yavaş yavaş kaynamaya başladı. Hype aşaması Temmuz 2017’de başladı ve 2019 sonbaharında sona erdi. İkincisi durgunluk aşamasıdır. Kamusal mal projelerine yatırım yapmadan EOS’ta kalmayı seçen ekipler, son derece kısıtlı bütçelerle mücadele etti. Düşünce liderleri sessiz kaldı. Kararsızlık hareketsizliğe neden oldu. Rekabet zemin kazandı ve FUD cevapsız kaldı. Fiyat yan emek verdi. Durgunluk 2019’un sonlarında başladı ve 2020’ye kadar sürdü. Üçüncü, en güncel olanı geri dönüş aşaması. 2021’den başlayarak, kamu malları projelerine finansman sağlamak için çözümler açıklandı. Project Betas, yıllarca süren çalışmaların ardından ortaya çıktı. Heyecan azaldı, ama umut geri döndü. Erken olarak yörünge aşaması olarak adlandırılan dördüncü aşamaya gidiyoruz. Dünyaya sadece EOS’ta bulunan önemli değeri sağladığımızda yörüngeye ulaşacağız.

EOS topluluğuna ilk kez girerken, EOS OG’lerin taşıdığı yükü tanımak en iyisidir. Kendi hataları olmadan durgunluktan acı çektiler. Ama parlak bir taraf var. Zorluklar bizi güçlü kıldı çünkü birbirimize güvenebiliriz.

EOS, Piyasa Değeri Sıralamasında Neden Düştü?

Belirteç fiyatının belirteç arzıyla çarpılması, piyasa değerini verir. Bir tokenı diğeriyle karşılaştırmak için marketcap kullanıyoruz çünkü iki token neredeyse her zaman farklı kaynaklara sahip. Marketcap, bir token ekonomisindeki toplam “para”dır. Diğer finansal piyasalara benzer şekilde, algı, birinin piyasa değerinin diğerine göre nasıl sıralandığını belirleyen önde gelen faktördür. 2018’deki zirvesinde $EOS, diğer tüm kripto para birimleri arasında 3. sırada yer aldı. 2021 itibariyle 40 numaranın altına düştü.

$EOS, önemli olumsuz algı nedeniyle sıralamada düştü. Daha büyük bütçeli rakipler, EOS hakkında yanlış anlamaları teşvik etti. $ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin, gerçeğe dair kanıtların kolayca erişilebilir olduğu yanlış iddiaları birçok kez destekledi. 2021 yılının 2. çeyreği itibarıyla EOS, asılsız iddialara itiraz etmek için bir pazarlama çabası göstermedi. Bu nedenle, $EOS sıralamada düştü.

EOS’un Pazarlaması Var mı?

B1’den Brendan, daha 2018’de pazarlama hakkında tweet attı/telgraf attı. Şimdi silinen bir tweet, “EOS’ta daha önce hiç görülmemiş gibi pazarlama” iddiasında bulundu. O zamandan beri, o/B1 pazarlama konusundaki duruşunu değiştirdi ve EOS’tan bahsederek geri döndü. EOS’ta pazarlamanın, zincirin kendisi için değil, EOS kullanan ürünleri aracılığıyla yapılması gerektiğine inanıyorlar. Ne yazık ki bu strateji, Dapp’lerin büyük çoğunluğunun EOS’ta ve tüm kamu malları projelerinde tanıtımını içermez.

EOS Vakfı kurulduğunda ve finansman fırsatı sunulduğunda, EOS’taki pazarlama boşluğunu ele almak için iki yeni EOS projesi oluşturuldu. Topluluk, ilk EDEN seçimi aracılığıyla B1’den farklı bir pazarlama stratejisini finanse etme konusundaki ilgilerinin sinyalini verdi. Jesse Jaffe ve Randall Roland, EOS’ta EDEN için Baş Delege rolüne seçilerek sırasıyla EOS Bees™ ve EOS Support adlı projeleri için fon aldı.

Pazarlama iki açıdan basitleştirilebilir: cezbedici ve yerleşik. EOS Bees, EOS projelerini tanıtacak ve insanları zincire çekecek bir sosyal yardım pazarlama grubudur. İlgilenen kişiler, bir EOS cüzdanı oluşturmalarına ve soruları yanıtlamalarına yardımcı olmak için EOS Destek’e yönlendirilecektir. $EOS, duyarlılığı ve işe alım problemini çözerek, piyasa değeri sıralamasında tırmanacak ve $EOS tokenları olan herkesin harika çözümler oluşturması için daha fazla fırsat tanıyacak!

EOS Yönetimi Nasıl Çalışır?

EOS’ta teklifler zincir üzerinde resmileştirilir ve çoklu imza (“msig”) hesapları aracılığıyla imzalanır. Bir msig hesabı, farklı “ağırlıklar” ve atanmış bir “eşik” ile iki veya daha fazla başka hesap tarafından kontrol edilen hesaptır. Eşik, bir teklifin geçmeden önce alması gereken oy miktarı gibidir. Bir hesabın ağırlığı, aldığı oy sayısıdır. Örneğin, bir mesajda her birinin ağırlığı 1 ve eşiği 3 olan üç hesap varsa, teklifin geçmesi için üç hesabın tümünün imzalaması gerekir. Hesaplardan birinin ağırlığı 3 olsaydı, o hesabın bir teklifi geçmek için diğer ikisine ihtiyacı olmazdı.

eosio’nun esnek izin sistemi aracılığıyla msig hesaplarını yapılandırmak, EOS kullanmanın faydalarından biridir. Herhangi bir kuruluş, fonları taşımak, hesap ayarlarını değiştirmek ve daha fazlasını güvenli, merkezi olmayan bir şekilde yapmak için bir mesaj oluşturabilir. Birisi “EOS yönetişimi”nden bahsettiğinde, muhtemelen BP’lerin nasıl karar verdiğine atıfta bulunuyor, EOS’taki en önemli mesaj.

Fonları taşırken ve EOS’un çekirdek kodunu değiştirirken, BP’ler ⅔ + 1 konsensüs ile bir mesaj imzalamalıdır. 21 aktif BP olduğundan, teklifin geçmesi için 15’in (eşik) imzalaması gerekir. Her BP’nin ağırlığı 1’dir. Açıkta önemli kararlar alınır ve token sahibi seçmenlerin, oy verdikleri BP’lerin önemli gördükleri konularda desteklenip desteklenmediğini net bir şekilde görmelerini sağlar. Örneğin, Mayıs 2021’de EOS’ta “SX Vault Hack” olarak adlandırılan büyük bir saldırı gerçekleşti. BP’ler, işlemi geri almak için bir mesaj imzaladı ve çalınan fonların geri dönmesine izin verdi. Yılın ilerleyen saatlerinde, BP’ler toplu olarak aynı süreçle EOS Vakfı’nı kurmaya ve finanse etmeye karar verdiler.

EOS’ta Finansman Var mı?

2021’de, ilk kez EOS projelerine tutarlı, zincir üzerinde finansal destek getirmek için üç finansman girişimi duyuruldu. EOS’taki EOS Vakfı, Pomelo ve EDEN, kimin fon almayı hak ettiğini seçmek için farklı mekanizmalar kullanır. Vakıf, çekirdek üyelerinin güvenilir, merkezi bir modelini kullanırken Pomelo ve EDEN daha merkezi olmayan bir yol izliyor.

Pomelo, B1 tarafından finanse edilen, “eşleşen fonlara” ve ikinci dereceden bir dağıtım algoritmasına sahip, kamu malları için bir kitle fonlaması platformudur. Her bağış, bir şirketin bir çalışanın 401(k)’deki tasarruflarıyla nasıl eşleştiğine benzer bir üçüncü taraf tarafından eşleştirilir. Burada, eşleşen miktar, benzersiz bağışçıların sayısına bağlıdır. Yüz bağışçı bir kamu malları projesine 1 $ EOS katkıda bulunduysa, “eşleşen” miktar, 100 $ EOS’a katkıda bulunan bir bağışçıdan daha fazla olacaktır. Ayrıca, birden fazla eşleşen ortak olabilir.

EOS’taki EDEN, daha önce açıklanan politik playoff sistemini kullanır. Bir seferde 5-10 kişilik gruplara rastgele atanan birden fazla insan türünün önünde kişinin güvenilir olma yeteneğini ödüllendirir.

Bir projenin karmaşıklığı ne olursa olsun, net finansman fırsatlarıyla EOS’un geleceği hiç bu kadar parlak olmamıştı. Finansman almak istediğiniz bir fikriniz varsa, kendinizi buradaki topluluğa veya EOS topluluğu için ayrılmış Discord sunucusunda tanıtın.

$EOS Nasıl “Yeşil”?

BP’lerin seçilme şekli nedeniyle EOS yeşildir. Delege edilmiş hisse kanıtı (DPOS), Bitcoin gibi iş kanıtı (POW) blok zincirleri için gereken güç emme madenciliği savaşı gereksizdir. Bunun yerine “madenci” oylanır. Fırsat için rekabet etmek yerine sırayla blokları işlerler.

EOS, Bitcoin’den 66.454 kat daha fazla enerji verimlidir. 630,72 MWh kullanır ve POW zincirlerinden önemli ölçüde daha az, yılda 281 ton CO2 yayar. EOS blok zinciri, Climate Care’in yardımıyla bir yıl boyunca (Mayıs 2020 – 2021) karbon ayak izini dengeledi!

EOS, Bitcoin’den %0.01’den daha az karbon emisyonu kullanıyor.

 

  • Yazar: Jesse Jaffe
  • Türkçe’ye çeviren: Yücel Erdoğan

Kaynak: A Beginner’s Guide to EOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EOS için Başlangıç Rehberi

0