Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur?

Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda yüzer güneş enerjisi santrallerinin nasıl çalıştığını, diğer güneş santrallerine göre neden verimli olduğunu, nasıl inşa edildiğini, avantajları ve dezavantajlarını yazdık. Fosil yakıt tüketimi ne yazık ki çevremize ve doğaya kalıcı hasarlara neden olduğunu çoğumuz biliyoruz. Akıl telefonunuzu yıl boyunca şarj etmek için ortalama 200 kilo kömür yakmak gerektiğini ve bu sadece tek bir telefon için böyle olduğunu bir düşünün.

Bilim insanları, daha iyi ve çevre dostu bir enerji kaynağı bulmak için çalışıyor. Bu kapsamda hâlihazırda kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanım alanlarının artırılması, temiz bir geleceğin teminatları arasında sayılıyor. Japonya’nın Fukushima’da yaşanan nükleer felaketin ardından yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verdiği biliniyor. Nishihira (1,7 MW) ve Higashihira (1,2 MW) göletleri üzerine kurulan yüzer güneş enerjisi santralleri yenilenebilir enerjiye verilen önemin bir göstergesi. Santraller 11.300 panelden oluşuyor.

japonya-yuzer-gunes-santralleri
Japonya’da yer alan yüzer güneş santrali

Santralde yıllık elektrik üretim miktarı 3.300.000 kwh. Bu da ortalama 900 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eşdeğer. Projenin yüklenici firması 2016 yılının ilk çeyreğine kadar, Yamakura Barajı üzerinde (13,4 MW) yaklaşık 50.000 panelden oluşan ve 4000 hanenin ortalama yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir yüzer güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor.

Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Nasıl Verimli Olabiliyor?

Yeryüzüne ulaşan güneş ışığı, cismin rengine ve dokusuna bağlı olarak dağılır. Örneğin beyaz bir bulut, üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtır, yani albedosu yüksektir. Deniz yani su ise üzerine düşen ışığın çok az bir kısmını yansıtır, yani albedosu düşüktür. Suyun bu özelliği, yüzer güneş enerjisi santrali panellerinin üzerine daha fazla radyasyon düşmesine ve dolayısıyla verimliliğin artmasına yardımcı olur. Sıcaklık güneş panellerinin verimini düşürür.

yuzer-gunes-santralleri1

Yüzer güneş enerjisi santrallerinde ise rüzgârla taşınan su zerreleri panelin üzerindeki sıcaklığı azaltarak panel verimliliğinin artmasını sağlar. Santrallerde panellerin örttüğü su yüzeyi Güneş’ten beslenemediğinden yosun oluşumu azalır. Hidroelektrik santrallerin (HES) bulunduğu alanlara kurulabilecek yüzer güneş enerjisi tesisleri, ızgara ve soğutma suyu devrelerini tıkayan yosunların yol açtığı verim kayıplarını azaltabilir.

Ayrıca suyun yüzeyini örten paneller, barajdaki buharlaşmanın da azalmasını sağlar. Saha tipi güneş enerjisi santrallerinde, güneş panelleri 20-30 derece eğim açısıyla monte edilirken, yüzer güneş enerjisi tesislerinde bu açı 10 derece’dir. Bu da gölgeleme payının azalmasını ve yüzen güneş enerjisi santrallerinin, saha tipi güneş enerjisi santrallerinin kapladığı alandan daha az yer kaplamasını sağlar. 

Yüzer güneş enerji santrallerinin inşasının nasıl olduğunu alt taraftan ikinci [2] kısma geçerek okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur?

0