Pil ve Şarj Edilebilen Pil Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Piller ve Pil Çeşitleri Nelerdir?

Piller, en kompakt elektrik güç kaynaklarıdır. Piller, içerisinde gerçekleşen kimyasal aktiviteler sonucunda elektrik enerjisi üretirler. Pil, imal edilirken birlikte reaksiyona girmeye hazır kimyasal bileşiklerle birlikte paketlenir. Pilden akım çekildiğinde kimyasal reaksiyonlar meydana gelir. Kimyasallar, reaksiyonları tamamlayıncaya kadar pilden akım çekilebilir ve sonunda orijinal bileşiklerden geriye hiçbir şey kalmaz.

Kimyasal reaksiyon türlerine göre farklı yapıda birkaç çeşit pil vardır;

Çinko-Karbon Pil

En ucuz pil türüdür. 1.5 V üretir. Pil kullanıldıkça gerilim yavaş azalır. Eskidiğinde sızıntı yapabilir ve metal parçaları korozyona maruz kalarak cihazlara zarar verebilir.

Çinko-Klorür Pil

Standart boyutlardaki ağır görev pilidir. 1.5 V üretir. Çinko-karbon pillerden çok daha fazla yük tutar ve daha ucuzdur.

Gümüş-Oksit Pil

Disk biçiminde olan buton pillerdir. 1.4 V üretir. Uzun bir süre için küçük bir akım verir.

Alkalin

Aynı büyüklükteki çinko-karbon pilden 3 kat daha fazla yük tutar fakat daha pahalıdır. 1.5 V üretir. Çinko-karbon pilden daha fazla akım verebilir. Kullanım ömrü boyunca gerilim sabit kalır; sonunda ise aniden düşer. Sızıntı yapmaz. Aniden düşme gösterdiği için bu özelliği akılda bulundurulmalıdır.

pil-nedir

Okuyabilirsiniz ⇒ Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Lityum

Standart boyutlarda gümüş-oksit gibi buton pillerdendir. 1.5 V üretir. Uzun bir süre (1-2 yıl) küçük bir akım üretir, fakat kısa bir süre için yüksek değerde bir akım üretebilir.

Şarj Edilebilen Piller Nelerdir?

Kesintisiz güç kaynağı veya ara sıra çekilen büyük akımlar için şarj edilebilen piller kullanılır. Enerjisi tükenince şarjlı pil, şebekeden beslene bir şarj cihazına bağlanır. Bu da pildeki kimyasalları yeniden orijinal haline getirir.

Şarj edilebilen pil türleri;

Kurşun-Asit (Akümülatör)

2 V üretir. Yüksek akım verebilir. Portatif değildir, kurşun elektrotlar pili ağırlaştırır. Asit elektrolit akıtma tehlikesi vardır. Otomobillerin marş motorlarında kullanılmaktadır.

şarj edilebilen

Nikel-Kadminyum (NiCad)

Aynı  boyuttaki çinko-karbon pilden daha az yük tutar. 1.2 V üretir. Yaklaşık olarak tamamı deşarj olduğunda gerilim aniden düşer. Yüksek akım verebilir. Bellek etkisi bulunmaktadır. Yani deşarj edildiği seviyeyi hatırlayabilir. Yeniden şarj edildikten sonra, hatırlanan seviyeye düşerse, akım vermeyi durdurur. Bu ise akım kapasitesini azaltır.

nikel-kadminyum pil

Nikel Metal Hidrit (NiMH)

Aynı boyuttaki nikel-kadminyum pilin yükünün iki katı kadar yük tutar. Bu piller daha pahalıdır. 1.2 V üretir ve nikel-kadminyum da olan bellek etkisini göstermez. Elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pil ve Şarj Edilebilen Pil Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0