Piller, Pil Çeşitleri ve Şarj Edilebilen Piller

Piller ve Pil Çeşitleri

Piller, en kompakt elektrik güç kaynaklarıdır. Piller, içerisinde gerçekleşen kimyasal aktiviteler sonucunda elektrik enerjisi üretirler. Pil, imal edilirken birlikte reaksiyona girmeye hazır kimyasal bileşiklerle birlikte paketlenir. Pilden akım çekildiğinde kimyasal reaksiyonlar meydana gelir. Kimyasallar, reaksiyonları tamamlayıncaya kadar pilden akım çekilebilir ve sonunda orijinal bileşiklerden geriye hiçbir şey kalmaz.

Kimyasal reaksiyon türlerine göre farklı yapıda birkaç çeşit pil vardır;

Çinko-Karbon Pil

En ucuz pil türüdür. 1.5 V üretir. Pil kullanıldıkça gerilim yavaş azalır. Eskidiğinde sızıntı yapabilir ve metal parçaları korozyona maruz kalarak cihazlara zarar verebilir.

Çinko-Klorür Pil

Standart boyutlardaki ağır görev pilidir. 1.5 V üretir. Çinko-karbon pillerden çok daha fazla yük tutar ve daha ucuzdur.

Gümüş-Oksit Pil

Disk biçiminde olan buton pillerdir. 1.4 V üretir. Uzun bir süre için küçük bir akım verir.

Alkalin

Aynı büyüklükteki çinko-karbon pilden 3 kat daha fazla yük tutar fakat daha pahalıdır. 1.5 V üretir. Çinko-karbon pilden daha fazla akım verebilir. Kullanım ömrü boyunca gerilim sabit kalır; sonunda ise aniden düşer. Sızıntı yapmaz. Aniden düşme gösterdiği için bu özelliği akılda bulundurulmalıdır.

pil-nedir

Lityum

Standart boyutlarda gümüş-oksit gibi buton pillerdendir. 1.5 V üretir. Uzun bir süre (1-2 yıl) küçük bir akım üretir, fakat kısa bir süre için yüksek değerde bir akım üretebilir.

Şarj edilebilen piller ve özellikleri kısmı için aşağıdaki “Yazının Devamı” yazan yerden 2. sekmeye basabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir